Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sąd: senator Marek Konopka złożył prawdziwe oświadczenie lustracyjne

0
Podziel się:

Sąd Okręgowy w Olsztynie stwierdził we wtorek,
że senator Marek Konopka (PO) złożył prawdziwe oświadczenie
lustracyjne, w którym stwierdził, że nie był współpracownikiem
służb specjalnych PRL. Sąd podkreślił, że nie ma żadnych
materialnych dowodów wskazujących na taką współpracę.

Sąd Okręgowy w Olsztynie stwierdził we wtorek, że senator Marek Konopka (PO) złożył prawdziwe oświadczenie lustracyjne, w którym stwierdził, że nie był współpracownikiem służb specjalnych PRL. Sąd podkreślił, że nie ma żadnych materialnych dowodów wskazujących na taką współpracę.

"Kamień spadł mi z serca, półtora roku walczyłem o to, o swoje dobre imię" - powiedział po wyjściu z sali rozpraw PAP Konopka, który sam wystąpił do sądu o autolustrację.

IPN zakwestionował oświadczenie lustracyjne senatora PO we wrześniu 2007 r. Z opublikowanych wówczas informacji IPN wynikało, że Konopka od 14 maja 1982 roku do 26 października 1983 roku był współpracownikiem Wojskowej Służby Wewnętrznej o pseudonimie "Marzena". Jako żołnierz Marynarki Wojennej Konopka miał informować o tzw. "stanach zmiennych" tj. nastrojach panujących wśród załogi statku, na którym był motorzystą.

We wtorek sąd w Olsztynie przesłuchał zarówno dowódcę jednostki wojskowej w Helu, w której służył Konopka, jak i prowadzącego go - wedle dokumentów - oficera. Obaj zeznali, że nie kojarzą ani Konopki, ani jakichkolwiek jego raportów, czy donosów. Zaprzeczyli jednak, że w jednostce dokonywano fikcyjnych rejestracji na TW.

Prokurator IPN wnosząc o uznanie za prawdziwe oświadczenia lustracyjnego Konopki przyznała, że jej wniosek jest spowodowany tzw. brakiem materialnych dowodów współpracy - dotyczące senatora materiały operacyjne zniszczono.

Obrońca Konopki swój wniosek o stwierdzenie prawdziwości oświadczenia senatora motywował tym, że sama rejestracja jego klienta jako TW była fikcyjna.

Sąd w ustnym uzasadnieniu wyroku nie wypowiedział się jasno co do tego, czy Konopka został zarejestrowany fikcyjnie. Sędzia Agnieszka Śmiecińska stwierdziła, że "fakt rejestracji jest wysoce prawdopodobny, ale w świetle zeznań świadków równie dobrze mogła być to rejestracja fikcyjna".

Senator Konopka zapowiedział, że po otrzymaniu pisemnego uzasadnienia wyroku rozważy, czy z powodu nadszarpnięcia jego wizerunku przez sugerowanie jego współpracy ze służbami PRL wytoczy proces IPN.

Konopka jest senatorem PO z okręgu olsztyńskiego; z zawodu nauczyciel wychowania fizycznego, był radnym w Białej Piskiej. (PAP)

jwo/ pz/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)