Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Inga Czerny
|

Samoloty w UE będą latać taniej?

0
Podziel się

Komisja Europejska ma pomysł na mniejsze koszty, punktualność i bezpieczeństwo w samolotach.

Samoloty w UE będą latać taniej?
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bDyyCZvV

Komisja Europejska zaproponowała pakiet przepisów, które mają doprowadzić do stworzenia jednolitej europejskiej przestrzeni powietrznej, a wraz z nią obniżenia kosztów, zmniejszenia opóźnień i poprawy bezpieczeństwa lotnictwa w UE.

To odpowiedź KE na rozwój ruchu lotniczego, którego wielkość ma się podwoić do 2020 roku.

Ponadto, jak przekonuje KE, jej propozycje doprowadzą do obniżenia zużycia paliwa, dzięki czemu linie lotnicze będą mogły zredukować emisje CO2 o szesnaście milionów ton i obniżyć swoje koszty o ok. 2-3 mld euro rocznie.

bDyyCZvX

- _ Pakiet przyniesie korzyści wszystkim stronom, tzn. zarówno pasażerom, jak i europejskiej gospodarce oraz środowisku naturalnemu. Przestrzeń powietrzna Europy jest nadal rozdrobniona, co powoduje, że loty są średnio o 49 km dłuższe, niż to konieczne _ - powiedział nowy wiceprzewodniczący KE, odpowiedzialny za transport Antonio Tajani.

Propozycje KE oznaczają reformę europejskiego systemu zarządzania ruchem lotniczym. Celem jest poprawa przepustowości i skrócenie kolejek samolotów oczekujących na start i lądowanie, co w konsekwencji ma zmniejszyć liczbę opóźnień lotów.

Przyjęty pakiet dotyczy nie tylko samolotów pasażerskich, ale także przewoźników towarowych oraz lotnictwa wojskowego i prywatnego. Przewiduje on m.in. poprawę technologii, tak by wdrożyć ogólnoeuropejski system zarządzania ruchem lotniczym nowej generacji, który umożliwi intensywniejszy ruch lotniczy.

bDyyCZwd

Z drugiej strony pakiet przewiduje zwiększenie zakresu odpowiedzialności Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego, czego rezultatem ma być wprowadzenie precyzyjnych, jednolitych i wiążących zasad dotyczących bezpieczeństwa portów lotniczych, zarządzania ruchem lotniczym i służb żeglugi powietrznej.

Problem przepustowości i niedostatku pasów startowych ma rozwiązać lepsza koordynacja przydziałów czasu na start i lądowanie przyznawanych operatorom statków powietrznych.

Pakiet, który będzie musiał być zatwierdzony przez Parlament Europejski i rządy krajów członkowskich, obejmuje także ustanowienie obserwatorium przepustowości portów lotniczych w celu pełnego zintegrowania portów w sieci lotniczej.

bDyyCZwy
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
KOMENTARZE
(0)