Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Samorząd liczy na program ochrony powodziowej dorzecza górnej Wisły

0
Podziel się:

Przedstawiciele samorządów chcą, aby rządowy "Program ochrony przed powodzią
w dorzeczu górnej Wisły" został uchwalony w czerwcu 2011 r. Ma on pomóc zabezpieczyć pięć
województw: śląskie, małopolskie, podkarpackie, świętokrzyskie i lubelskie.

Przedstawiciele samorządów chcą, aby rządowy "Program ochrony przed powodzią w dorzeczu górnej Wisły" został uchwalony w czerwcu 2011 r. Ma on pomóc zabezpieczyć pięć województw: śląskie, małopolskie, podkarpackie, świętokrzyskie i lubelskie.

Program, który ma być zrealizowany do 2030 r. składa się z 29 projektów o szacunkowej wartości 13 mld zł.

"Jest szansa na to, żebyśmy mieli podobny program do uchwalonego przez Sejm +Programu dla Odry+. Liczymy, że zapisane w nim inwestycje zostaną zrealizowane, bo straty powodziowe w tym regionie wynoszą średniorocznie ponad 670 mln zł a stanowi on zaledwie 15 proc. powierzchni kraju" - mówił podczas poniedziałkowej konferencji w Krakowie przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego Kazimierz Barczyk.

Wojewoda małopolski Stanisław Kracik poinformował, że w konsultacjach społecznych dotyczących projektu uczestniczyły także organizacje ekologiczne.

"Wydaje się, że osiągnęliśmy porozumienie, na zasadzie, że tam gdzie się da, robimy to metodami najbardziej naturalnymi. Ale są obszary - zwłaszcza duże miasta - gdzie rzeka musi być ujęta w karby" - wyjaśnił Kracik.

Według niego największe opory społeczne będzie wywoływać wyznaczanie terenów zalewowych, objętych zakazem budownictwa.

Jak zaznaczył, projekt jest mocno osadzony w realiach finansowych. Mniej niż 1/3 środków na jego realizację ma pochodzić z budżetu państwa a reszta z Unii Europejskiej.

Dzięki dofinansowaniu inwestycji zabezpieczających dorzecze górnej Wisły, w najbliższych 20 latach będzie można wyeliminować zagrożenie powodzią.

Inwestycje mają być zrealizowane do 2030 r. W ramach programu planowana jest m. in. regulacja koryt rzek, budowa zbiorników retencyjnych, obwałowań rzek i potoków oraz ochrona przed powodzią mieszkańców dużych aglomeracji (Krakowa, Katowic, Kielc, Bielsko-Białej, Rzeszowa, Tychów, Tarnowa i zespołu miast: Będzina, Dąbrowy Górniczej, Mysłowic i Sosnowca).

Na 39 inwestycji zawartych w programie, 15 dotyczy Małopolski, 10 Podkarpacia, 11 Śląska, 5 Świętokrzyskiego a 3 Lubelszczyzny. Inwestycje będą prowadzone na Wiśle oraz jej dopływach m.in.: Dunajcu, Nidzie, Nidzicy, Przemszy, Rabie, Sanie, Skawie, Sole i Wisłoce. (PAP)

rgr/ amac/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)