Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Samorządy mają głos" - akcja na rzecz wyborów do samorządów szkolnych

0
Podziel się:

Centrum Edukacji Obywatelskiej zachęca szkoły do wzięcia udziału w
projekcie "Samorządy mają głos" i zorganizowania 30 września wyborów do samorządów uczniowskich
według demokratycznych zasad - wyborów powszechnych, bezpośrednich, tajnych i równych.

Centrum Edukacji Obywatelskiej zachęca szkoły do wzięcia udziału w projekcie "Samorządy mają głos" i zorganizowania 30 września wyborów do samorządów uczniowskich według demokratycznych zasad - wyborów powszechnych, bezpośrednich, tajnych i równych.

Jak informuje CEO, celem akcji jest zainteresowanie uczniów udziałem i kandydowaniem w wyborach do władz samorządów uczniowskich, a także zwiększenie liczby szkół, w których odbędą się wybory. Przypomina, że przeprowadzenie demokratycznych wyborów samorządowych zalecił w swojej uchwale Sejm Dzieci i Młodzieży, który obradował 1 czerwca tego roku.

"Każda szkoła może przyłączyć się do akcji i z pomocą przygotowanych przez nas materiałów zorganizować demokratyczne wybory. Wystarczy, że szkolny koordynator akcji - nauczyciel lub uczeń - zarejestruje się na platformie internetowej programu +Młodzi głosują+ www.ceo.org.pl/portal/mlodzi, na której będzie mógł publikować aktualności, zdjęcia i dane o frekwencji. Wierzymy, że wspólnie uda nam się skuteczniej zmotywować polskich uczniów do kandydowania, przygotowywania rzetelnych programów wyborczych - i przede wszystkim - świadomego głosowania" - czytamy w komunikacie przekazanym PAP.

Według CEO jest to bardzo potrzebna akcja, gdyż w wielu polskich szkołach nie są przestrzegane zapisy ustawy o systemie oświaty, zgodnie z którymi w każdej szkole ma działać samorząd, tworzony przez wszystkich uczniów szkoły. "Wybory w wielu szkołach nie są traktowane poważnie - przez uczniów i nauczycieli - co wpływa na skład władz i jakość pracy samorządu" - ocenia Centrum.

Powołuje się m.in. na badanie "Diagnoza szkolna 2009", przeprowadzone przez socjologów prof. Annę Gizę-Poleszczuk i prof. Janusza Czapińskiego. Z badania wynika, że większość uczniów źle ocenia aktywność samorządów klasowych i szkolnych, a duża grupa (do 17 proc.) uczniów w ogóle nie wie o istnieniu tej instytucji w ich szkole.

"Zdaniem socjologów niska aktywność uczniów przekłada się na późniejsze małe zaangażowanie w życie publiczne. Sprawny samorząd jest świetną szkołą demokracji na najniższym szczeblu, rozwija nie tylko postawę obywatelską uczniów, ale też daje im praktyczne umiejętności pracy w grupie, planowania i realizowania projektów" - podkreślają organizatorzy akcji.

Centrum Edukacji Obywatelskiej - działa od 1994 roku. Jest organizacją pożytku publicznego. Jej głównym celem jest poprawa jakości systemu oświaty, upowszechnianie wiedzy obywatelskiej oraz promowanie praktycznych umiejętności i postaw niezbędnych do budowania demokratycznego państwa prawa i społeczeństwa obywatelskiego.(PAP)

dsr/ abe/ mow/

wybory
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)