Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sanepid: telefony alarmowe; informacje o szczepieniach

0
Podziel się:

Na stronach internetowych wojewódzkich i powiatowych stacji
sanitarno-epidemiologicznych zamieszczone są całodobowe numery alarmowe, pod które można dzwonić
poza godzinami pracy poszczególnych sanepidów. Wrocławski sanepid informuje o możliwości
zaszczepienia się przeciwko tężcowi.

Na stronach internetowych wojewódzkich i powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych zamieszczone są całodobowe numery alarmowe, pod które można dzwonić poza godzinami pracy poszczególnych sanepidów. Wrocławski sanepid informuje o możliwości zaszczepienia się przeciwko tężcowi.

Jak poinformowała PAP w niedzielę po południu Anna Tymoczko z mazowieckiego Sanepidu, na razie na numer stacji (0502 171 171) nie było zgłoszeń.

Wrocławski Sanepid informuje, że osoby, które czynnie uczestniczyły w akcji powodziowej w tym mieście, mogą się zaszczepić przeciwko tężcowi w czterech punktach.

Stacje w całej Polsce przypominają, że powódź sprzyja rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych i informują, jak się przed tym uchronić. Aby zniszczyć zarazki, trzeba zdezynfekować zalane studnie i ujęcia wody, oczyścić z osadów i odkazić używając środków chemicznych powierzchnię ścian, podłóg i sprzętów gospodarczych, wywietrzyć, wysuszyć i odmalować pomieszczenia mieszkalne i gospodarcze, zwłaszcza te, w których przechowuje się żywność i gdzie przebywają małe dzieci oraz osoby starsze i niedołężne.

Wodę do picia i płukania owoców i warzyw spożywanych na surowo, a także do mycia zębów, należy zawsze gotować. Surowe produkty pochodzenia zwierzęcego oraz warzywa należy traktować jako zakażone i nie dopuszczać do ich zetknięcia z produktami gotowymi do spożycia, zwłaszcza gotowanymi i przeznaczonymi do spożycia na zimno lub przechowywania.

Inspektorat informuje również m.in., że po powodzi na terenach zalanych mogą występować plagowo różne gatunki much, komarów, meszek, kuczmanów, które mogą przenosić groźne choroby zakaźne. Aby się przed nimi zabezpieczyć specjaliści radzą, by osłonić okna i inne otwory w domu metalową siatką, gazą lub gęstą firanką, osłonić gazą łóżeczka dziecięce, rozwiesić lepy w miejscach gromadzenia się much, żywność przechowywać w zamkniętych pojemnikach lub pod przykryciem, śmieci i odpadki gromadzić w szczelnych workach foliowych, często wymieniać ściółkę dla zwierząt, aby zapobiec rozwojowi larw much.

Należy ubierać się tak, by zasłonić jak największe powierzchnie ciała, stosować dostępne preparaty chemiczne odstraszające owady.

Więcej informacji można znaleźć na stronach internetowych poszczególnych stacji sanitarno-epidemiologicznych. (PAP)

ktt/ pad/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)