Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sanok: Muzeum zorganizowało lekcje nt. Beksińskiego dla ok. 1,5 tys. uczniów

0
Podziel się:

Ok. 1,5 tys. uczniów z Sanoka i okolic poznawało w tym roku szkolnym
twórczość Zdzisława Beksińskiego podczas lekcji w miejscowym muzeum, gdzie znajduje się galeria
dzieł artysty - poinformował w poniedziałek dyrektor Muzeum Historycznego w Sanoku Wiesław Banach.

Ok. 1,5 tys. uczniów z Sanoka i okolic poznawało w tym roku szkolnym twórczość Zdzisława Beksińskiego podczas lekcji w miejscowym muzeum, gdzie znajduje się galeria dzieł artysty - poinformował w poniedziałek dyrektor Muzeum Historycznego w Sanoku Wiesław Banach.

Bezpłatne lekcje dla uczniów sanockich szkół prowadzą pracownicy muzeum. Ich uczestnikami są uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, gimnazjów, a także szkół podstawowych. Często lekcje wzbogacają dyskusje lub warsztaty.

"Odkryliśmy, że po maturze młodzież wyjeżdża z Sanoka, często nigdy nie goszcząc w naszym muzeum. Potem gdzieś w świecie dowiaduje się, że w ich rodzinnym mieście jest galeria, którą obejrzeli rówieśnicy z innych miast. Postanowiliśmy to zmienić" - powiedział Banach.

"Realizowany wspólnie ze starostwem program cieszy się dużym zainteresowaniem młodzieży i nauczycieli. Chcemy go kontynuować w przyszłych latach" - zaznaczył.

Dyrektor przypomniał, że pomysł programu pojawił się podczas organizowanych przez muzeum w maju ubiegłego roku Nocy Kultury Galicyjskiej. "Okazało się wtedy, że wielu mieszkańców Sanoka, korzystających z bezpłatnych odwiedzin w Muzeum Historycznym, było w nim po raz pierwszy w życiu" - zauważył dyrektor Banach.

Beksiński urodził się w Sanoku 24 lutego 1929 r. Po skończeniu architektury na Politechnice Krakowskiej wrócił do rodzinnego miasta. Od 1959 r. do początku lat 70. pracował jako plastyk w Sanockiej Fabryce Autobusów Autosan, założonej przez Mateusza Beksińskiego, pradziada artysty. W 1977 r. zdecydował się opuścić rodzinne miasto. Nastąpiło to po decyzji władz Sanoka o rozbiórce rodzinnego domu Beksińskich.

Artysta zamieszkał w Warszawie. W latach 70. i 80. stał się znany w kraju i za granicą. Jego obrazy pokazywane były w prestiżowych galeriach na całym świecie.

Beksiński został zamordowany 21 lutego 2005 r. w swoim mieszkaniu na warszawskim Mokotowie. Swój dorobek i majątek przekazał w testamencie Muzeum Historycznemu w Sanoku, gdzie otwarto galerię jego prac. Sanockie zbiory liczą kilka tysięcy obrazów, reliefów, rzeźb, rysunków, grafik i fotografii.

Z Sanokiem rodzina Beksińskich związana była od kilku pokoleń. Przodek Zdzisława Beksińskiego - Mateusz zamieszkał w tym mieście po upadku powstania listopadowego. Był jednym z założycieli fabryki kotłów, potem wagonów, poprzedniczki dzisiejszego Autosanu.(PAP)

kyc/ mrt/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)