Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
powódź 2010
22.05.2010 15:53

Saperzy wysadzają wał w Małopolsce

Akcję przeprowadzili w Woli Rogowskiej w gminie Wietrzychowice.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Paweł Topolski)

Saperzy wysadzili fragment wału przeciwpowodziowego w miejscowości Wola Rogowska w gminie Wietrzychowice (Małopolska). Chodzi o to, by woda, która stoi na polach, mogła odpłynąć._ _

_ - Otwór w wale ma 4-5 metrów. Z pól musi spłynąć ok. 40 mln m3 wody _ - poinformowała rzeczniczka wojewody małopolskiego Joanna Sieradzka. Jak podali strażacy, po spłynięciu wody dziura w wale zostanie załatana, a wał naprawiony.

[

Powódź 2010. Najważniejsze informacje w Money.pl ]( http://www.money.pl/archiwum/wydarzenia/powodz;2010.html )

Po południu miejscowości dotknięte powodzią, m.in. gminę Szczurowa, odwiedził minister obrony narodowej Bogdan Klich.

Sytuacja w Małopolsce powoli się normalizuje. W sobotę odwołany został alarm powodziowy w powiatach brzeskim i wadowickim. Alarmy powodziowe obowiązują wciąż w Krakowie oraz w powiatach bocheńskim, dąbrowskim, oświęcimskim i wielickim, a pogotowia przeciwpowodziowe w Tarnowie, 6 powiatach i 17 gminach.

W walce z żywiołem małopolskich strażaków wspierają strażacy z Francji, którzy pracują w pow. Brzeskim; w drodze do Małopolski są strażacy z Danii.

Synoptycy zapowiadają do niedzieli burze, lokalnie z opadami gradu.
Do Krakowa dotarli w piątek wieczorem strażacy z Frankfurtu nad Menem, którzy przywieźli 33 pompy, w tym trzy wysoko wydajne. Obecnie sprzęt ten jest wykorzystywany m.in. przy wypompowywaniu wody na krakowskim Kostrzu.

Poziom Wisły w Krakowie na wodowskazie w Bielanach wynosił w sobotę po południu 560 cm, czyli 40 cm powyżej stanu alarmowego. W nocy w mieście pracowało 66 pomp szlamowych i 8 super wydajnych.

Czytaj w Money.pl
*Wiele inwestycji przeciwpowodziowych tylko na papierze * Powódź tysiąclecia kosztowała nas 14 mld złotych. Na zabezpieczenia wzdłuż Odry powinniśmy wydać co najmniej 9 mld złotych. Jednak do tej pory wykonano inwestycje warte niewiele ponad jedną trzecią tej kwoty. Budowa zabezpieczeń wzdłuż Wisły i na Żuławach wciąż pozostaje tylko na papierze.
*Przez powódź wybory prezydenckie w październiku? * Wybory można przeprowadzić dopiero trzy miesiące po odwołaniu stanu klęski żywiołowej. Czy zostanie on ogłoszony? Na razie premier Donald Tusk wizytuje zalane tereny w Małopolsce i nie zapowiada wprowadzenia stanu wyjątkowego.
*Ile zapłacimy za opóźnienia w inwestycjach po powodzi? * Wieloletnie opóźnienia w budowach oznaczają, że niektóre z nich będą co najmniej trzy razy droższe niż zakładano. Zamiast 876 mln złotych za trzy z przeciwpowodziowych inwestycji na południu Polski zapłacimy ponad 2,37 mld złotych.
*ONZ ostrzega: Powodzie tak samo groźne jak susze * Obecnie na świecie ponad miliard ludzi nie ma dostępu do czystej wody - wynika z raportu Narodów Zjednoczonych. Do 2030 roku prawie połowa ludzkości będzie żyła w regionach z niedoborem wody. Naukowcy przestrzegają jednak, że równie dużym zagrożeniem jak susze staną się powodzie.
*Na likwidację szkód wydaliśmy sześć razy więcej niż na zapobieganie powodziom *W trakcie minionych 13 lat powodzie kosztowały nas co najmniej 28 mld złotych. Natomiast na realizację wszystkich inwestycji, które mają zapobiegać wylewaniom rzek, wydaliśmy niewiele ponad 4,5 mld zł.
Tagi: powódź 2010, małopolska, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz