Notowania

sprzedaż
08.06.2010 16:37

Sarkozy broni wobec Saakaszwilego sprzedaży Rosji okrętu Mistral

Prezydent Francji Nicolas Sarkozy bronił we wtorek na spotkaniu z prezydentem Gruzji Micheilem Saakaszwilim planu sprzedaży Rosji okrętu wojennego klasy Mistral. Gruzja wyraża wielkie zaniepokojenie taką transakcją.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Prezydent Francji Nicolas Sarkozy bronił we wtorek na spotkaniu z prezydentem Gruzji Micheilem Saakaszwilim planu sprzedaży Rosji okrętu wojennego klasy Mistral. Gruzja wyraża wielkie zaniepokojenie taką transakcją. *

Według Pałacu Elizejskiego Sarkozy wyjaśnił prezydentowi Gruzji, że decyzja ta jest "wyborem politycznym".

"Jeśli oczekujmy od Rosji, że będzie się zachowywać jak partner we wszystkich dziedzinach, w tym w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony, trzeba ją traktować jak partnera we wszystkich tych dziedzinach" - powiedział prezydent Francji.

W piątek we Francji ma gościć premier Rosji Władimir Putin. W czasie jego wizyty może zostać podpisany kontrakt na zakup przez Rosję okrętu Mistral.

Prezydent Gruzji powiedział na konferencji prasowej w Paryżu, że "to sprawa między Rosją a Francją" i że Gruzję bardziej interesuje to, że Francja "wyraziła bardzo silne poparcie" dla Gruzji.

Mistral to duży desantowy okręt szturmowy o wyporności blisko 24 tys. ton. W rejsach transoceanicznych może transportować 40 czołgów, 450 żołnierzy i 16 ciężkich śmigłowców. Rosji byłby potrzebny do unowocześnienia jej potencjału militarnego, którego niedostatki uwidoczniła wojna przeciwko Gruzji w 2008 roku.

Rosja potrzebuje okrętu wojennego typu Mistral w pobliżu Wysp Kurylskich - powiedział we wtorek szef sztabu generalnego rosyjskiej armii Nikołaj Makarow, podkreślając, że kontrakt jest bliski sfinalizowania.(PAP)

mmp/ mc/

6388651 6388903 6388506

Tagi: sprzedaż, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz