Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
francja
07.10.2010 13:46

Sarkozy mięknie? Ustępstwa w sprawie reform

Prezydent Francji nieznacznie łagodzi zapisy reformy emerytalnej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Prezydent Nicolas Sarkozy poczynił nieznaczne ustępstwa wobec przeciwników niezwykle kontrowersyjnej we Francji reformy emerytalnej. Nie rezygnuje jednak z głównego powodu protestów - podniesienia wieku przejścia na emeryturę z 60 do 62 lat.

Ogłoszone przez szefa państwa zmiany w projekcie ustawy dotyczą planowanego podwyższenia o 2 lata - z 65 do 67 lat - progu, od którego będzie przysługiwała emerytura w pełnym wymiarze nawet przy braku części z wymaganych okresów składkowych.

Sarkozy zapowiedział, że z nowego zapisu wyłączeni zostaną rodzice z trojgiem dzieci, którzy przerwali pracę co najmniej na okres roku, aby opiekować się dzieckiem. Oznacza to, że te osoby - w zdecydowanej większości kobiety - będą mogły nadal otrzymywać emerytury w pełnym wymiarze od 65 roku życia. Podobne prawo będzie przysługiwać rodzicom dzieci niepełnosprawnych.

Według rządu, te korekty ustawy emerytalnej mają dotyczyć 130 tysięcy matek z dziećmi i kosztować budżet państwa 3,4 miliarda euro.

Minister pracy Eric Woerth złożył w Senacie odpowiednie poprawki do ustawy emerytalnej, przewidujące wspomniane przez Sarkozy'ego zmiany.

Media mówią o geście prezydenta w stronę związkowców, który ma powstrzymać radykalizację protestów przeciw reformie. Z pierwszych komentarzy związkowców wynika jednak, że gest ten nie powstrzyma nowej fali protestów.

W ostatnich dniach francuscy związkowcy zapowiedzieli zaostrzenie form walki z rządową reformą podnoszącą wiek emerytalny. W środę ogłosili rozpoczęcie 12 października bezterminowego strajku na kolei i w sektorze energetycznym w całym kraju.

W ciągu ostatniego miesiąca odbywały się we Francji już trzykrotnie ogólnokrajowe strajki generalne i tłumne protesty przeciw tym zmianom. W ostatnią sobotę w całym kraju manifestowało na ulicach - według różnych źródeł - od prawie 900 tys. do 2,9 mln osób.

W odpowiedzi władze powtarzają, że nie jest możliwe wycofanie się rządzącej centroprawicy z planowanego podniesienia wieku emerytalnego z 60 do 62 lat.

Projekt nowej ustawy emerytalnej, przyjęty już w pierwszym czytaniu przez Zgromadzenie Narodowe, rozpatruje obecnie Senat. Protestujący liczą na to, że pod wpływem bezterminowych strajków i demonstracji senatorzy wycofają się z podniesienia wieku emerytalnego.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/199/t37831.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/francja;wydluza;wiek;emerytalny,74,0,674122.html) Francja wydłuża wiek emerytalny Od 2018 Francuzi będą mogli odejść na emeryturę w wieku 62 lat.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/54/t85046.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/sarkozy;nie;wycofam;sie;z;reformy;emerytur,142,0,672398.html) Sarkozy: Nie wycofam się z reformy emerytur Musimy podnieść wiek emerytalny z 60 do 62 lat - twierdzi prezydent Francji.
Tagi: francja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz