Notowania

saryusz-wolski
23.10.2009 19:06

Saryusz-Wolski: nagroda Sacharowa dla odważnych ludzi

Europoseł Jacek Saryusz-Wolski (PO) odnosząc się do decyzji Parlamentu Europejskiego przyznania Nagrody im. Andrieja Sacharowa rosyjskiemu stowarzyszeniu Memoriał powiedział, że cieszy się, iż to wyróżnienie otrzymali odważni ludzie, gotowi ryzykować własne życie, by bronić praw innych.

Podziel się
Dodaj komentarz

Europoseł Jacek Saryusz-Wolski (PO) odnosząc się do decyzji Parlamentu Europejskiego przyznania Nagrody im. Andrieja Sacharowa rosyjskiemu stowarzyszeniu Memoriał powiedział, że cieszy się, iż to wyróżnienie otrzymali odważni ludzie, gotowi ryzykować własne życie, by bronić praw innych.

Konferencja Przewodniczących grup politycznych PE zdecydowała, że tegorocznym laureatem przyznawanej przez PE Nagrody im. Andrzeja Sucharowa będzie stowarzyszenie Memoriał, walczące o przestrzeganie praw człowieka w krajach b. ZSRR.

Europoseł PO zaznaczył na piątkowej konferencji prasowej w Warszawie, że Memoriał jest jednym z niewielu stowarzyszeń, jeśli nie jedynym w Rosji, które mówi prawdę o tym co stało się w Katyniu.

"Jednym z zamysłów przyznania nagrody było wsparcie +Memoriału+, by stowarzyszenie mogło działać śmielej, swobodniej i bezpieczniej" - mówił. Jak dodał, dzięki wyróżnieniu ci, którzy je otrzymują, stają się bardziej rozpoznawalni w świecie i trudniej ich skrzywdzić.

Według Saryusza-Wolskiego "jest to nagroda prorosyjska i mylą się ci, którzy uważają inaczej". Jak mówił, jest to wyróżnienie dla odważnych Rosjan i takiej Rosji, którą Unia Europejska chciałaby widzieć jako partnera. Jak mówił, obawia się, że wyróżnienie Memoriału może być odebrane w Rosji negatywnie.

Memoriał został założony pod koniec lat 80. jako inicjatywa mająca doprowadzić do budowy centrum pamięci ofiar represji stalinowskich. Na czele organizacji stanął Andriej Sacharow.

Po rozpadzie Związku Radzieckiego Memoriał rozszerzył działalność i stał się organizacją praw człowieka, która propaguje "dojrzałe społeczeństwo obywatelskie i demokrację opartą na zasadzie państwa prawa" i w ten sposób chce zapobiegać powrotowi do totalitaryzmu. Memoriał zabiega o przestrzeganie fundamentalnych praw człowieka w państwach poradzieckich, takich jak Azerbejdżan, Armenia, Gruzja, Tadżykistan, Mołdawia i Rosja oraz Ukraina.

Szefowie grup politycznych wraz z przewodniczącym PE wybrali Memoriał spośród trzech kandydatów wyłonionych wcześniej przez eurodeputowanych Komisji Spraw Zagranicznych. Obok Memoriału, zgłoszonego przez największą frakcję - chadecką oraz Zielonych, kandydatami do nagrody byli: dr Izeldin Abuelaish, palestyński ginekolog z Dżabalii, pracujący po obu stronach konfliktu w Strefie Gazy oraz Dawit Isaak - erytrejski dziennikarz, pisarz i dramaturg, więzień polityczny od 2001 roku.

Nagroda na rzecz wolności myśli im. Andrieja Sacharowa przyznawana jest od 21 lat osobom i organizacjom, które - tak jak rosyjski patron nagrody - stawały w obronie praw człowieka, walczyły z prześladowaniami i niesprawiedliwością.

Uroczystość jej wręczenia odbędzie się na posiedzeniu PE 16 grudnia w Strasburgu. Zwycięzca otrzymuje dyplom i 50 tysięcy euro.(PAP)

joko/ la/ gma/

Tagi: saryusz-wolski, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz