Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Saryusz-Wolski o wypowiedzi Merkel ws. odniesienia do Boga w konstytucji UE

0
Podziel się:

"Doniosłym stwierdzeniem" nazwał
wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Jacek Saryusz-Wolski
(PO) słowa kanclerz Niemiec Angeli Merkel, która opowiedziała się
za ponownym podjęciem dyskusji na temat włączenia odniesienia do
Boga do preambuły konstytucji Unii Europejskiej.

*"Doniosłym stwierdzeniem" nazwał wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Jacek Saryusz-Wolski (PO) słowa kanclerz Niemiec Angeli Merkel, która opowiedziała się za ponownym podjęciem dyskusji na temat włączenia odniesienia do Boga do preambuły konstytucji Unii Europejskiej. *

"To jest bardzo doniosłe stwierdzenie" - powiedział PAP w piątek Saryusz-Wolski. Zwrócił uwagę, że pada ono w czasie pielgrzymki Benedykta XVI po Polsce - papieża, który jest wielkim autorytetem dla niemieckich chadeków.

Według piątkowego dziennika "Die Welt", szefowa niemieckiego rządu - która uczestniczyła w czwartek w dyskusji "Coś więcej niż tylko (wspólna waluta) euro i otwarte granice - Unia Europejska jako projekt zapewniający pokój" - powiedziała, że także w Europie wyznawanie własnej religii powinno stać się oczywistością, a także, że warunkiem porozumienia z innymi religiami i kulturami jest otwarte przyznanie się do własnego pochodzenia i religii.

"W kwestii odniesienia do dziedzictwa chrześcijańskiego, sądzę, że strona polska może w całej rozciągłości i obiema rękami się pod tym stwierdzeniem podpisać" - uważa polityk PO.

Według niego, stwierdzenie Merkel wychodzi naprzeciw prezentowanemu "od zawsze" stanowisku Polski. "Z naszego punktu widzenia, to jest bardzo dobra wiadomość" - podkreślił. Przypomniał, że postulat umieszczenia odniesienia do Boga w unijnej konstytucji był - obok "bardziej sprawiedliwego" sposobu głosowania w Radzie UE - jednym z dwóch najważniejszych postulatów zgłaszanych przez Polskę w czasie prac Konwentu, który przygotowywał tekst Traktatu Konstytucyjnego.

Jego zdaniem, wypowiedź kanclerz Niemiec jest otwarciem dyskusji na temat tego, co w konstytucji UE ma się znaleźć, jest zachętą "do pracy nad nowym tekstem". (PAP)

bba/ lop/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)