Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Saryusz-Wolski: W przyszłości Serbia i Kosowo razem w UE

0
Podziel się:

Przyszłość Kosowa, jak i Serbii leży w Unii
Europejskiej - oświadczył w niedzielę przewodniczący Komisji Spraw
Zagranicznych Parlamentu Europejskiego Jacek Saryusz Wolski (PO) w
związku z ogłoszeniem niepodległości przez Kosowo.

Przyszłość Kosowa, jak i Serbii leży w Unii Europejskiej - oświadczył w niedzielę przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego Jacek Saryusz Wolski (PO) w związku z ogłoszeniem niepodległości przez Kosowo.

"Unii Europejskiej zależy na możliwie jak najszerszym uznaniu nowego europejskiego państwa" - powiedział Wolski, dodając, że spodziewa się tego ze strony większości państw członkowskich UE.

"Przyszłość Kosowa, jak i Serbii leży w Unii Europejskiej. Państwa członkowskie UE będą zachęcały Serbię do zachowania proeuropejskiego kursu, co już potwierdziła, wybierając Borisa Tadicia na prezydenta. Natomiast przed Kosowem jest trudna droga reform i budowy państwa. Również w tym kontekście Unia stopniowo przejmuje misję stabilizacyjną ONZ w Kosowie" - powiedział szef komisji PE.

UE zareaguje na deklarację niepodległości Kosowa już w poniedziałek w Brukseli, gdzie zbiorą się ministrowie spraw zagranicznych "27".

Jak ujawnili w piątek różni dyplomaci, UE przyjmie deklarację, "że przyjmuje do wiadomości ogłoszenie niepodległości", pozostawiając samo uznanie Kosowa w gestii poszczególnych państw unijnych zgodnie z zasadą indywidualnej "odpowiedzialności za stabilność w regionie". Przypomni jednak, że nie chodzi jeszcze o pełną niepodległość, ale "pod międzynarodowym nadzorem".

W deklaracji UE opowie się też za "demokratyczną" i "wieloetniczną" przyszłością Kosowa, co należy czytać jako sprzeciw wobec wydzielenia z Kosowa enklaw zamieszkanych przez Serbów.

Zdecydowana większość państw deklarowała wstępnie, że uzna "kontrolowaną" niepodległość tej zamieszkanej w 90 proc. przez Albańczyków dotychczas serbskiej prowincji, administrowanej od czasu zakończenia wojny w 1999 roku przez ONZ.

W najbliższą środę na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu odbędzie się debata poświęcona ogłoszeniu niepodległości przez Kosowo.

Inga Czerny (PAP)

icz/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)