Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Satyra poza krawędzią" - konkurs plastyczny także dla więźniów

0
Podziel się:

Leszek Chobot z Zakładu Karnego w Nowym Wiśniczu wygrał VII ogólnopolski
konkurs plastyczny "Satyra poza krawędzią", który uroczyście rozstrzygnięto w piątek w Muzeum
Kinematografii w Łodzi. W nagrodę otrzymał m.in. odtwarzacz DVD.

Leszek Chobot z Zakładu Karnego w Nowym Wiśniczu wygrał VII ogólnopolski konkurs plastyczny "Satyra poza krawędzią", który uroczyście rozstrzygnięto w piątek w Muzeum Kinematografii w Łodzi. W nagrodę otrzymał m.in. odtwarzacz DVD.

Konkurs organizowany jest w trzech kategoriach: dla osób osadzonych w aresztach śledczych i zakładach karnych, dla funkcjonariuszy i pracowników służby więziennej oraz dla satyryków zawodowych. W tym roku do konkursu zgłoszono prawie 370 prac z całej Polski; połowę z nich nadesłali osadzeni.

Zwycięska praca w kategorii "osadzony" przedstawia więźnia siedzącego w celi, w której stoi m.in. telewizor i odtwarzacz DVD. Więzień siedzi nad stertą papierów i myśli "...jeszcze tylko zażalenie na nudny program TV".

W pozostałych kategoriach pierwsze miejsca zajęli: mjr Tomasz Duda z Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Łodzi (kategoria "funkcjonariusze i pracownicy więziennictwa") oraz Magdalena Wosik ze Smolca (kategoria "satyrycy zawodowi").

W sumie nagrodzono dziewięciu autorów prac; nagrodami były m.in. zestawy do rysunku i sprzęt AGD.

Zdaniem ministra sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego, który objął honorowy patronat nad konkursem, dla resocjalizacji więźniów tego typu inicjatywy, w których mogą się zająć twórczością artystyczną, są ważne. "Zależy nam przecież na tym, żeby ci, którzy trafiają za mury więzienne, wychodzili zza krat lepsi, a nie gorsi. Wszelkie formy resocjalizacji, w tym również te, związane z twórczością artystyczną, są niezwykle cenne" - powiedział PAP Kwiatkowski.

Jak zaznaczył, oczywiście nie wszyscy będą się chcieli takiej formie resocjalizacji poddać i nie we wszystkich przypadkach będzie ona skuteczna. "Ale jeżeli mamy szansę zmienić chociaż jedną osobę na lepszą, to warto takie inicjatywy podejmować" - podkreślił Kwiatkowski.

Wystawę nagrodzonych i wyróżnionych prac można oglądać w Muzeum Kinematografii w Łodzi. (PAP)

szu/ abe/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)