Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Scenarzyści filmowi będą obradować w Warszawie

0
Podziel się

Przekładanie rzeczywistości na narrację filmową i komunikacja scenarzysty z
producentem filmowym - te m.in. tematy omówione będą na poświęconej scenariuszom branżowej
konferencji Script Forum, która potrwa w Warszawie od 7 do 11 lipca.

bEhBSlxh

Przekładanie rzeczywistości na narrację filmową i komunikacja scenarzysty z producentem filmowym - te m.in. tematy omówione będą na poświęconej scenariuszom branżowej konferencji Script Forum, która potrwa w Warszawie od 7 do 11 lipca.

Ostatniego dnia konferencji - organizowanej w gmachu dawnej Biblioteki Uniwersyteckiej przy Krakowskim Przedmieściu - odbędzie się II Forum Scenarzystów Polskich.

Wśród uczestników Script Forum znajdą się reżyserzy i scenarzyści Robert Gliński, Krzysztof Zanussi, Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze, Andrzej Saramonowicz, Wojciech Tomczyk, Agatha Dominik i Paweł Jech z Czech, oraz producenci filmowi Ole Oestergaard z Danii i Frank Stehling z Niemiec.

bEhBSlxj

Gliński opowie o adaptowaniu rzeczywistości na narrację filmową - posłuży się przykładem swego najnowszego filmu, dramatu "Świnki", wspólnej produkcji Polski i Niemiec. "Świnki", które będą walczyć o główną nagrodę na tegorocznym festiwalu filmowym w czeskich Karlowych Warach (3-11 lipca), to rozgrywająca się w przygranicznych miejscowościach Polski i Niemiec opowieść o nastoletnich chłopcach, którzy prostytuują się w zamian za pieniądze i elektroniczne gadżety. Scenariusz filmu napisali wspólnie Joanna Didik i reżyser Robert Gliński.

Zanussi zabierze głos na temat dekonstrukcji współczesnego bohatera w kinie europejskim. Kos-Krauze poprowadzi debatę "Edukacja i dokształcanie zawodowe", a Tomczyk - debatę "Komunikacja scenarzysty z producentem", w której udział wezmą m.in. Ole Oestergaard i Frank Stehling. Oestergaard to przedstawiciel znanej, zajmującej się produkcją filmową firmy Zentropa, założonej przez słynnego duńskiego reżysera Larsa von Triera.

Wykład pt. "Autoocena, czyli jak samemu udoskonalić swój scenariusz" wygłosi Paweł Jech, dziekan prestiżowej szkoły filmowej FAMU w Pradze, którą ukończyli m.in. Milosz Forman, Agnieszka Holland, Emir Kusturica, Jirzi Menzel i Jan Sverak.

W konferencji weźmie udział także dyrektor generalny Irlandzkiej Gildii Dramaturgów i Scenarzystów, członek zarządu Federacji Scenarzystów Europejskich David Kavanagh.

bEhBSlxp

II Forum Scenarzystów Polskich odbędzie się w sobotę 11 lipca. Uczestniczyć w nim będą m.in. przedstawicielka Gildii Scenarzystów Amerykańskich (Writers Guild of America) Agatha Dominik, dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Agnieszka Odorowicz, prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacek Bromski i znany producent filmowy Piotr Dzięcioł.

Wieczorem, po zakończeniu forum, w kinie Luna odbędzie się gala, podczas której Krzysztof Zanussi odbierze nagrodę Pióro Mistrza za całokształt twórczości scenariuszowej.(PAP)

jp/ ls/ mow/

bEhBSlxK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)