Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Schetyna zapowiada rozmowy ws. nowej ustawy medialnej

0
Podziel się:

Szef klubu PO Grzegorz Schetyna zapowiedział we wtorek rozmowy na temat
projektu nowej ustawy medialnej. W pierwszej kolejności chciałby spotkać się ze środowiskiem
twórców, później - z politykami z klubów parlamentarnych.

Szef klubu PO Grzegorz Schetyna zapowiedział we wtorek rozmowy na temat projektu nowej ustawy medialnej. W pierwszej kolejności chciałby spotkać się ze środowiskiem twórców, później - z politykami z klubów parlamentarnych.

Politycy PO, w tym również premier Donald Tusk, deklarują zainteresowanie projektem nowej ustawy medialnej, nad którym pracują środowiska twórców - dziennikarzy, ludzi kultury.

"Będziemy rozmawiać, będziemy czytać projekt, jeszcze rozmawiać z twórcami i naszymi ekspertami. Będziemy budować takie wspólne spojrzenie" - powiedział Schetyna we wtorek dziennikarzom w Sejmie.

PO chce m.in. zasięgnąć opinii, czy projekt jest zgodny m.in. z konstytucją. "Ten projekt to jest nowa jakość. Będziemy pytać, czy jest zgodny z już istniejącymi ustawami, z konstytucją. Musimy mieć pełną wiedzę, ale chcemy się w to zaangażować, bo wszystko, co próbuje odpolitycznić media i daje szanse, że to właśnie twórcy będą mieli na nią wpływ, a nie politycy, ma sens i chcemy się w to zaangażować" - zadeklarował szef klubu Platformy.

Schetyna nie widzi na razie możliwości poparcia projektu, który kilka tygodni temu złożył w Sejmie klub Lewicy. Projekt zakłada likwidację abonamentu i wprowadzenie w jego miejsce finansowania TVP i Polskiego Radia z odpisu od podatku PiT i CIT. Przewiduje ponadto wprowadzenie czteroletnich, przyznawanych mediom przez KRRiT, licencji programowych.

"Nie, na razie nie. Na razie chcemy rozmawiać globalnie o całym projekcie mediów publicznych, przez pryzmat tego projektu twórców" - powiedział Schetyna, pytany o ewentualne poparcie propozycji Lewicy.

Według szefa klubu Platformy, po rozmowach z twórcami, mogłyby się odbyć rozmowy z politykami innych klubów parlamentarnych.

Projekt nowej ustawy medialnej, nad którą pracują środowiska twórcze, ma być gotowy na wiosnę. W grudniu przedstawiciele Komitetu Obywatelskiego Mediów Publicznych informowali, że - według ich pomysłu - media publiczne mają mieć stabilne źródła finansowania, zostaną odpartyjnione, będą edukować, pełnić rolę kulturotwórczą oraz realizować prawo do informacji.

Sposób finansowania mediów publicznych ma zapewniać ich dekomercjalizację - tzn., jeżeli w tej chwili 30 proc. środków, którymi dysponują, pochodzi ze źródeł publicznych, a 70 proc. z komercyjnych, to twórcy chcieliby te proporcje odwrócić. W zamian, treści wytwarzane z publicznych środków miałyby być dostępne "za darmo", "dla wszystkich obywateli", np. na portalu mediów publicznych.

Komitet Obywatelski Mediów Publicznych to inicjatywa ludzi kultury i nauki, zainicjowana podczas wrześniowego Kongresu Kultury w Krakowie. Tworzy go kilkadziesiąt osób, a w skład Rady Patronackiej Komitetu wchodzą: Magdalena Abakanowicz, Maria Janion, Wojciech Kilar, Janusz Krasny-Krasiński, Olga Lipińska, Adam Myjak, Wiesław Myśliwski, Krzysztof Penderecki, Witold Sobociński, Wisława Szymborska, Andrzej Wajda, Krystyna Zachwatowicz, Krzysztof Zanussi.

Komitet ma też czterech pełnomocników, których rolą jest m.in. zebranie w całość postulatów poszczególnych komisji. Są to: Agnieszka Holland, Iwo Zaniewski, Jacek Żakowski oraz Maciej Strzembosz.

Poparcie dla obywatelskiego projektu zadeklarował kilka miesięcy temu premier. Według Tuska, trzeba doprowadzić do tego, by szeroko pojęte środowiska twórcze uznały, że "mogłyby być prawdziwymi gospodarzami mediów publicznych". (PAP)

mkr/ par/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)