Notowania

schetyna
15.07.2010 12:06

Schetyna: zaprzysiężenie prezydenta możliwe 6 sierpnia

# dochodzi późniejsza wypowiedź marszałka Sejmu

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzi późniejsza wypowiedź marszałka Sejmu

15.07. Warszawa (PAP/Media) - Na 6 sierpnia marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna zamierza zwołać posiedzenie Zgromadzenia Narodowego, podczas którego odbędzie się zaprzysiężenie nowego prezydenta Bronisława Komorowskiego. "To jest możliwy scenariusz i możliwa data" - zaznaczył.

Schetyna ocenił w Radiu TOK FM, że protestów wyborczych, które dotychczas wpłynęły do Sądu Najwyższego, "nie jest dużo". Do środy było ich 336, z czego 305 w ustawowym terminie, co jest warunkiem rozpatrzenia przez SN.

"Jeżeli wszystko będzie w takim tempie prowadzone, to chcielibyśmy, takie jest zamierzenie - przedstawiałem to na posiedzeniu Konwentu i Prezydium Sejmu - żeby to się odbyło na koniec sierpniowego posiedzenia, czyli to zaprzysiężenie byłoby 6 sierpnia" - powiedział marszałek Sejmu.

W późniejszej rozmowie z dziennikarzami w Sejmie marszałek Sejmu powiedział, że data 6 sierpnia to na razie "wersja robocza". Dodał, że być może zaprzysiężenia prezydenta odbędzie się wcześniej. Zaznaczył też, że 6 sierpnia to - jak to określił - "data ostateczna", bo jest ostatni dzień sierpniowego posiedzenia Sejmu, po którym - do 8 września - planowane są parlamentarne wakacje.

"Szóstego (sierpnia) to jest taka data ostateczna i to jest koniec posiedzenia tego sierpniowego. Więc wszystko wskazuje na to, że to właśnie będzie wtedy" - powiedział.

Zaprzysiężenie prezydenta musi odbyć się w ciągu siedmiu dni od ogłoszenia ważności wyborów przez Sąd Najwyższy. Sąd rozstrzyga o ważności wyborów prezydenckich na podstawie sprawozdania z wyborów przedstawionego przez PKW oraz po rozpoznaniu protestów wyborczych. Decyzję musi podjąć nie później niż w 30. dniu po podaniu wyników wyborów do wiadomości publicznej przez PKW. W przypadku podjęcia przez sąd decyzji unieważniającej wybory prezydenckie, przeprowadza się nowe głosowanie w ciągu dwóch i pół miesiąca.

Jeżeli SN wykorzysta całe 30 dni na rozpatrzenie protestów i ogłoszenie decyzji w sprawie ważności wyborów, to wówczas złożenie przysięgi przez prezydenta przed Zgromadzeniem Narodowym mogłoby nastąpić najpóźniej 11 sierpnia. W parlamencie rozważano zwołanie Zgromadzenia Narodowego na 7 sierpnia; ta data znajduje się na stronie internetowej Senatu.

Przed Zgromadzeniem Narodowym (połączone obie izby parlamentu - Sejm i Senat) prezydent składa uroczystą przysięgę "dochowania wierności postanowieniom Konstytucji, niezłomnego strzeżenia godności Narodu, niepodległości i bezpieczeństwa Państwa". Po złożeniu przysięgi prezydent formalnie obejmuje urząd.(PAP)

rda/ sdd/ ura/ mhr/

Tagi: schetyna, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz