Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

SDP: powołać specjalny zespół do prac nad ustawą medialną

0
Podziel się:

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich
apeluje, aby do dalszej pracy nad ustawą medialną powołano zespół
roboczy, w skład którego wejdą dziennikarze Polskiego Radia,
Telewizji Polskiej oraz przedstawiciele środowisk twórczych.

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich apeluje, aby do dalszej pracy nad ustawą medialną powołano zespół roboczy, w skład którego wejdą dziennikarze Polskiego Radia, Telewizji Polskiej oraz przedstawiciele środowisk twórczych.

Uczestnicy Nadzwyczajnego Zjazdu SDP w komunikacie przesłanym PAP we wtorek wyrazili "zaniepokojenie upolitycznieniem dyskusji nad reformą publicznych mediów elektronicznych".

"Podstawą reformy musi być zapewnienie profesjonalistom, ponoszącym odpowiedzialność za podejmowanie decyzji, niezależności w zarządzaniu mediami publicznymi" - głosi oświadczenie SDP.

"Upominamy się o przywrócenie godnej pozycji zawodu dziennikarza i innych twórców, których praca tworzy wizerunek mediów. Zwracamy uwagę, że pomysły takie, jak podporządkowanie mediów regionalnych samorządom, doprowadzą do ich marginalizacji na rynku poprzez utratę niezależności" - napisano w komunikacie.

Resort kultury opublikował w ubiegłym tygodniu założenia do nowej ustawy medialnej. Przedstawiona koncepcja zakłada m.in., że finansowanie programów misyjnych pochodziłoby z budżetu, a dokładniej z wpływów z należnego podatku VAT od działalności radiowej, telewizyjnej i reklamowej. Tymi pieniędzmi, zgromadzonymi w Funduszu Zadań Publicznych, zarządzałaby powoływana przez Sejm trzyosobowa Rada Powiernicza.

Do podstawowych zadań Funduszu należałoby zawieranie kontraktów z nadawcami, czyli tzw. licencji programowych, które określałaby obowiązki programowe nadawcy.

Wedle założeń całkowicie zmieniona ma być struktura mediów publicznych.

Na poziomie centralnym w miejsce postawionej w stan likwidacji TVP powstałaby spółka telewizyjna, nadająca programy: TVP1, TVP2, TV Polonię oraz kanały tematyczne i spółki regionalne.

W regionach z 17 rozgłośni PR oraz 16 oddziałów TVP powstałoby 16 spółek radiowo-telewizyjnych, finansowanych zarówno z FZP, jak i reklam.

Według wtorkowej "Rzeczpospolitej" pomysły PO "mogą na razie powędrować do szuflady", ponieważ PO i PSL chcą jak najszybciej zmienić władze w mediach publicznych. W tym celu mogłoby - według "Rz" - dojść do porozumienia koalicji rządzącej z SLD oraz poparcia projektu nowelizacji prawa medialnego, który Sojusz złożył w sejmie kilka miesięcy temu. (PAP)

js/ bno/ mag/

praca
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)