Notowania

wiadomości
06.02.2013 17:14

Sebastian Mikosz nowym prezesem PLL LOT

Rada Nadzorcza PLL LOT wybrała w środę Sebastiana Mikosza na nowego prezesa spółki. Minister skarbu Mikołaj Budzanowski ocenił, że RN wybierając na prezesa spółki Sebastiana Mikosza, podjęła odpowiedzialną decyzję.

Podziel się
Dodaj komentarz

Rada Nadzorcza PLL LOT wybrała w środę Sebastiana Mikosza na nowego prezesa spółki. Minister skarbu Mikołaj Budzanowski ocenił, że RN wybierając na prezesa spółki Sebastiana Mikosza, podjęła odpowiedzialną decyzję.

"Rada Nadzorcza podjęła odpowiedzialną decyzję. LOT czekał na menedżera, który jest gotowy podejmować trudne decyzje i konsekwentnie je realizować. Wybrany prezes zna branżę lotniczą i problemy spółki, dzięki czemu szybko stanie za jej sterami i bezzwłocznie zacznie realizować przygotowany plan restrukturyzacji" - ocenił Budzanowski cytowany w komunikacie przesłanym PAP.

Dodał, że od nowego szefa LOT oczekuje współpracy z właścicielem i ze związkami zawodowymi.

"Już dzisiaj spotkam się z Sebastianem Mikoszem, by przedyskutować najpilniejsze kwestie, a każdy kolejny dzień będzie upływał pod znakiem intensywnej pracy, by zrealizować założony cel. Cel w postaci rentownej linii lotniczej, która w niedługiej perspektywie pozyska zewnętrznego inwestora" - podkreślił minister.

Jak poinformowało oficjalnie w komunikacie biuro prasowe PLL LOT w środę Rada Nadzorcza Polskich Linii Lotniczych LOT podjęła decyzję o powołaniu z dniem 11 lutego 2013 roku na stanowisko prezesa zarządu Sebastiana Mikosza.

"To dla mnie wielki zaszczyt. Rozumiem ogromne zaufanie, jakie dostałem od Rady Nadzorczej i od pracowników. Jednocześnie rozumiejąc wielką odpowiedzialność, liczę, że w podejmowanych przeze mnie wysiłkach mających na celu odzyskanie przez spółkę rentowności, będę mógł liczyć na zaufanie najważniejszej grupy, jaką są pasażerowie" - powiedział PAP Mikosz.

"Najbliższe dni poświęcę na zapoznanie się z bieżącą sytuacją spółki. Prawdopodobnie pod koniec przyszłego tygodnia przedstawię plany odnośnie firmy, najpierw Radzie Nadzorczej, pracownikom, a na końcu mediom" - powiedział.

Jeszcze przed ogłoszeniem wyboru Mikosza, Związek Zawodowy Personelu Pokładowego wystosował list do ministra skarbu Mikołaja Budzanowskiego, w którym nie zgodził się na to, by Mikosz ponownie został prezesem LOT.

"Działając w imieniu i na rzecz Związków Zawodowych w PLL LOT SA niniejszym informujemy pana ministra, iż związki, a także mniejszościowi akcjonariusze, kierując się troską o dobro PLL LOT SA nie godzą się na wybór na prezesa PLL LOT SA pana Sebastiana Mikosza" - napisali związkowcy w liście do ministra.

Rada Nadzorcza ogłosiła konkurs na prezesa spółki po tym, jak odwołała w grudniu 2012 r. prezesa spółki Marcina Piróga.

Wymogi formalne w konkursie na prezesa PLL LOT spełniło 27 startujących kandydatów, których rada przesłuchała pod koniec stycznia br. Rada wybrała i przesłuchała w poniedziałek pięciu kandydatów, a w środę szóstego - był nim Sebastian Mikosz.

39-letni Mikosz był już prezesem LOT-u w latach 2009-2010. Po 19 miesiącach złożył rezygnację z pełnionej funkcji. Zastąpił go Marcin Piróg, którego w grudniu ub.r. odwołała Rada Nadzorcza. Od tego czasu spółka nie miała prezesa, trwał konkurs ogłoszony przez RN.

Mikosz w marcu 2009 r. został p.o. prezesem PLL LOT, a od maja prezesem spółki. W trakcie swych rządów w ramach restrukturyzacji zwolnił 400 osób. Wówczas przewoźnik zatrudniał ok. 3,5 tys. pracowników. Obecnie pracuje tam ponad 2 tys. osób i działa dziewięć związków zawodowych. Mikosz doprowadził do wygaśnięcia starego układu zbiorowego, w którym znajdowały się zapisy dotyczące różnych przywilejów dla pracowników, np. dodatków do zwolnień chorobowych, odpraw emerytalnych czy nagród jubileuszowych. Wypracował nowy układ zbiorowy. Dyscyplinarnie zwolnił dwóch liderów związkowych: przewodniczącą Związku Zawodowego Pracowników Pokładowych Elwirę Niemiec oraz szefa Związku Zawodowego Pracowników LOT Grzegorza Kossowskiego. Tymi decyzjami popadł w konflikt ze związkami zawodowymi.

Mikosz negocjował kontrakt z Boeingiem na dostawę do PLL LOT pierwszych Boeingów 787 Dreamliner, a także ich finansowanie. W 2010 r. zapowiedział, że pierwszy Dreamliner ma się pojawić w polskiej flocie w 2012 r. Ostatecznie pierwszy B787 przyleciał do Polski w połowie listopada ub.r.

Mikosz wprowadził do siatki połączeń loty do Hanoi. Kierunek ten zamknął jego następca Marcin Piróg, argumentując, że jest on nierentowny.

We wrześniu 2010 r. Mikosz podał się do dymisji. Jednym z powodów jego odejścia miało być odwołanie przez Radę Nadzorczą wiceprezesa ds. finansowych Andrzeja Oślizły. Ówczesny minister skarbu państwa Aleksander Grad po odejściu Mikosza mówił, że pozytywnie ocenia byłego prezesa spółki. Z kolei odpowiedzialny za LOT w resorcie były wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik tłumaczył, że z punktu widzenia Skarbu Państwa nie było powodów, które uzasadniałyby złożenie rezygnacji przez Mikosza.

Odchodząc ze stanowiska prezesa, Mikosz w liście do pracowników polskiego przewoźnika napisał: "oprócz walki o pozostanie naszej firmy na rynku, równolegle przystąpiliśmy do gruntownej przebudowy LOT-u, mającej na celu odzyskanie rentowności - jedynego kryterium, które pozwoli spółce (...) na trwały rozwój".

Mikosz ukończył IEP Paris (kierunek ekonomia i finanse). Po studiach pracował w firmie Arthur Andersen w Paryżu, gdzie specjalizował się w inwestycjach na rynkach zwanych emerging markets. W 2001 r. objął stanowisko dyrektora generalnego Francuskiej Izby Przemysłowo-Handlowej w Polsce. W 2003 r. został powołany na stanowisko wiceprezesa Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Nadzorował tam departamenty obsługi inwestorów, współpracy regionalnej i badań i analiz. Pełnił też funkcję dyrektora zarządzającego w firmie doradztwa personalnego Amrop Hever w Warszawie.

W lutym 2011 roku objął stanowisko doradcy Societe Generale Corporate & Investment Banking w Polsce, którą pełnił do tej pory. Od 2007 roku był dyrektorem w międzynarodowej firmie doradczej Deloitte, gdzie rozwijał doradztwo biznesowe dla sektora publicznego oraz wspierał napływ inwestorów zagranicznych do Polski.

Sebastian Mikosz jest żonaty. Ma trzech synów. Jego pasją jest lotnictwo. Napisał książkę "Leci z nami pilot".(PAP)

aop/ drag/ mow/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz