Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm: 18 kwietnia Dniem Pacjenta w Śpiączce

0
Podziel się:

18 kwietnia będzie Narodowym Dniem Pacjenta w Śpiączce - zdecydował w
piątek Sejm. Szacuje się, że rocznie w Polsce w śpiączkę zapada ok. 5-6 tys. pacjentów.

18 kwietnia będzie Narodowym Dniem Pacjenta w Śpiączce - zdecydował w piątek Sejm. Szacuje się, że rocznie w Polsce w śpiączkę zapada ok. 5-6 tys. pacjentów.

Uchwałę poparło 435 posłów, trzech było przeciwnych, jeden wstrzymał się od głosu.

Jak napisano w uzasadnieniu uchwały, 18 kwietnia Prezes Agencji Technologii Oceny Medycznej (AOTM) wydał pozytywną opinię w sprawie pierwszego w naszym kraju programu medyczno-neurorehabilitacyjnego, przygotowanego dla "jednostki chorobowej", jaką jest śpiączka.

W Polsce nie ma danych statystycznych na temat skali tego problemu, jednak korzystając z danych z innych krajów UE, szacuje się, że liczba osób zapadających w śpiączkę może dochodzić do ok. 5-6 tys. pacjentów rocznie (dorosłych i dzieci), głównie ze względu na wzrost liczby wypadków komunikacyjnych. Duża część pacjentów w krótkim czasie umiera, wielu po krótkim czasie budzi się i wraca do zdrowia. Ci, którzy pozostają w stanie śpiączki, potrzebują pomocy i opieki.

Z analizy sporządzonej na potrzeby "Strategii Rozwoju Ochrony Zdrowia na lata 2007-13" wynika, że polskie dzieci do 15. roku życia narażone są na ryzyko zgonów o 40 proc. większe niż ich rówieśnicy z krajów UE, częściej ulegają wypadkom i statystycznie częściej zapadają w śpiączkę. Obecnie brak jest ośrodka medycznego, który zajmuje się pacjentami w "Fazie B", czyli nieprzytomnymi, jednak już z utrzymywanymi podstawowymi funkcjami życiowymi.

Przyjmując standardy z krajów UE, należy przyjąć, że w Polsce potrzeba ok. 400 miejsc dla pacjentów w śpiączce, w tym ok. 100 dla dzieci.

Autorzy uchwały przekonują, że w Polsce istnieje także potrzeba wdrożenia systemowego rozwiązania opieki medycznej nad pacjentami w śpiączce oraz koordynacji działań specjalistów z różnych dziedzin medycyny.

Jak napisano w uchwale, Sejm wyraża nadzieję, że ustanowienie Narodowego Dnia Pacjenta w Śpiączce przyczyni się do lepszego zrozumienia problemów pacjentów w stanie śpiączki, a także pomoże w stworzeniu w przyszłości systemu, mającego na celu wybudzanie pacjentów ze śpiączki w każdym możliwym przypadku. (PAP)

akw/ bno/ jbr/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)