Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm głosował ws. roszczeń "porzuconych" pracowników

0
Podziel się:

Sejm odrzucił w piątek poprawkę Senatu do nowelizacji ustawy o ochronie
roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy. Senat proponował, aby Fundusz
Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych wypłacał niezaspokojone roszczenia pracownicze jednorazowo w
całości, a nie jak uchwalił Sejm pod koniec ub.r., poprzez wypłacanie zaliczki (w wysokości
minimalnego wynagrodzenia), a następnie pozostałej kwoty.

Sejm odrzucił w piątek poprawkę Senatu do nowelizacji ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy. Senat proponował, aby Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych wypłacał niezaspokojone roszczenia pracownicze jednorazowo w całości, a nie jak uchwalił Sejm pod koniec ub.r., poprzez wypłacanie zaliczki (w wysokości minimalnego wynagrodzenia), a następnie pozostałej kwoty.

Odrzucenie tej poprawki rekomendowała sejmowa komisja polityki społecznej.

Posłowie opowiedzieli się natomiast za inną poprawką Senatu. Chodzi o umożliwienie zastosowania korzystnych dla pracowników uregulowań ustawy z mocą wsteczną tj. od 1 października 2006 roku.

Pod koniec ub.r. Sejm uchwalił zmiany w ustawie o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy. Pozwalają one pracownikowi, którego pracodawca dłużej niż przez dwa miesiące nie prowadzi działalności gospodarczej i nie wypłaca pieniędzy, uzyskać pieniądze z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Wcześniej w ustawie nie było możliwości wypłaty świadczeń pracownikom w takim przypadku. Znowelizowane przepisy opisują procedurę uzyskiwania świadczeń z Funduszu przez "porzuconych" pracowników.(PAP)

jzi/ je/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)