Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm: Kluby za pracami nad projektami nowelizacji ustawy o prokuraturze

0
Podziel się:

Wszystkie kluby parlamentarne opowiedziały
się w środę nad dalszymi pracami w komisjach nad dwoma projektami
zmian w ustawie o prokuraturze: rządowym oraz autorstwa SLD.

Wszystkie kluby parlamentarne opowiedziały się w środę nad dalszymi pracami w komisjach nad dwoma projektami zmian w ustawie o prokuraturze: rządowym oraz autorstwa SLD.

Projekt autorstwa ministra sprawiedliwości zakłada, że wszczynanie i prowadzenie śledztwa ma należeć wyłącznie do prokuratora; nie będzie on mógł, tak jak dotychczas, powierzać policji przeprowadzenia czynności związanych z przedstawieniem zarzutów lub zamknięciem śledztwa.

Jak przekonywał w środę w Sejmie zastępca prokuratora generalnego Przemysław Piątek, "projekt ma służyć usprawnieniu funkcjonowania prokuratury i wynika z konieczności dostosowania niektórych przepisów ustawy do wymogów konstytucji".

Piątek poinformował, że proponowane przepisy mają stworzyć jednolitą strukturę prokuratury w zakresie zwalczania przestępczości zorganizowanej, a także proponują zniesienie prokuratorskiego nadzoru instancyjnego w toku postępowania karnego.

Propozycja rządu zakłada także m.in. możliwość przedłużania okresu śledztwa oraz stosowania aresztu tymczasowego w postępowaniu przygotowawczym przez prokuratora przełożonego. Będzie on mógł także, w uzasadnionych przypadkach, przejmować sprawy prowadzone przez prokuratorów podległych i wykonywać ich czynności.

Ponadto projekt zakłada zwiększenie liczby spraw, które mogą być prowadzone w formie dochodzenia, co automatycznie zmniejszy liczbę postępowań przygotowawczych wymagających formy śledztwa. Postanowienie o umorzeniu sprawy i wpisaniu jej do rejestru przestępstw nie będzie wymagało zgody prokuratora.

Zgodnie z założeniami projektu, na postanowienie prokuratora przysługuje zażalenie. Jeśli będzie ono dotyczyło odmowy wszczęcia lub umorzenia postępowania przygotowawczego, rozpatrzy je sąd, bez pośrednictwa prokuratora nadrzędnego.

Projekt zakłada też utworzenie 11 Wydziałów Biura ds. Zwalczania Przestępczości Zorganizowanej i likwidację dotychczasowych wydziałów, zajmujących się zwalczaniem przestępczości zorganizowanej w prokuraturach okręgowych i apelacyjnych.

Wprowadza też możliwość delegowania urzędnika sądu lub prokuratury do pracy w innej jednostce, Ministerstwie Sprawiedliwości lub jednostce podległej albo nadzorowanej przez ministerstwo. Rozwiązać ma to problem obsługi urzędniczej wydziałów terenowych Biura ds. Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Krajowej, które wejdą w skład Ministerstwa Sprawiedliwości.

Natomiast projekt SLD, zakłada rozdzielenie funkcji Prokuratora Generalnego i Ministra Sprawiedliwości, usprawnienie postępowań dyscyplinarnych, wprowadzenie instytucji asystenta prokuratora oraz kadencyjność na funkcjach szefów prokuratur.

Prokuratora Generalnego powoływałby na 6-letnią kadencję premier na wniosek Ministra Sprawiedliwości. Powołanie osobnego urzędu umożliwiłoby zlikwidowanie funkcji Prokuratora Krajowego.

Jak przekonywał w imieniu wnioskodawców Michał Tober (SLD), przyjęcie proponowanych przepisów przyczyniłoby się do "uwolnienia prokuratury od podejrzeń i zarzutów o podatność na polityczne oddziaływanie władzy wykonawczej" i pozwoliło zapewnić prokuratorom "większą niż dotychczas niezależność w konkretnych sprawach i umocnić ich apolityczność".(PAP)

bpi/ mok/ fal/

praca
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)