Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm: Kluby za przepisami dot. kontroli kolejek do świadczeń

0
Podziel się:

Świadczeniodawcy będą musieli przekazywać do NFZ lub Ministerstwa Zdrowia
numery PESEL pacjentów oczekujących w kolejkach - zakłada nowela ustawy o świadczeniach opieki
zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, którą w czwartek poparły wszystkie kluby
poselskie.

Świadczeniodawcy będą musieli przekazywać do NFZ lub Ministerstwa Zdrowia numery PESEL pacjentów oczekujących w kolejkach - zakłada nowela ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, którą w czwartek poparły wszystkie kluby poselskie.

Nowela wprowadza obowiązek przekazywania przez świadczeniodawców szerszego zakresu danych dotyczących list oczekujących na świadczenia inne niż wysokospecjalistyczne (w szczególności dotyczących numeru PESEL). Chodzi o świadczenia, do których są najdłuższe kolejki.

Zakres wymaganych danych zostanie określony w rozporządzeniu, w którym będą wskazane także świadczenia. Przede wszystkim będą to te, które są najtrudniej dostępne, o najdłuższym czasie oczekiwania lub największej liczbie oczekujących. Dotychczas przekazywano dane o łącznej liczbie i średnim czasie oczekiwania. Zdaniem MZ, nie pozwalało to na prowadzenie jakichkolwiek analiz w tym zakresie

Joanna Mucha (PO) przypomniała, że projekt wchodzi w skład rządowego pakietu ustaw zdrowotnych. Jak mówiła, nowe przepisy umożliwią kontrolę kolejek do lekarzy, a tym samym przyczynią się do wyeliminowania patologii, które wydłużają czas oczekiwania na świadczenia.

Z kolei Bolesław Piecha (PiS) zwrócił uwagę, że w noweli wydłużono także okres wydania rozporządzeń dot. m.in. kontroli żywności, szczepień ochronnych i epidemiologii, który określiła poprzednia nowela tej ustawy z 2009 r. W ocenie Piechy, wprowadza to zagrożenie dla bezpieczeństwa zdrowotnego. Poseł zaznaczył, że konieczne jest szybkie przygotowanie rozporządzeń.

Podobnego zdania była Elżbieta Streker-Dembińska (SLD). Jej zdaniem nowela nie jest "żadną rewolucją". "To jest ustawa korygująca, naprawiająca błędy" - mówiła posłanka.

Marian Starwonik (PSL) podkreślał, że nowe przepisy umożliwią NFZ monitoring kolejek i poprawią dostępność do świadczeń medycznych.

Jak podkreśla Ministerstwo Zdrowia, projekt ma na celu usprawnienie zarządzania listami oczekujących na udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Jak wynika np. z danych mazowieckiego NFZ, około 30 proc. pacjentów zapisuje się jednocześnie do kilku lekarzy tej samej specjalizacji, blokując tym samym miejsca w kolejkach.

W noweli zaproponowano także rozwiązanie, które przewiduje przekazywanie wszystkich środków dotacji celowej ministra zdrowia wyłącznie na świadczenia opieki zdrowotnej dla nieubezpieczonych. Dotychczas ze środków dotacji były pokrywane także koszty administracyjne NFZ. W 2009 r. było to ponad 1 mln zł, czyli o taką kwotę było mniej środków na świadczenia zdrowotne. Rozwiązanie to ma dotyczyć np. kobiet w ciąży, dzieci do 18. roku życia, uzależnionych od narkotyków, skazanych.(PAP)

pro/ la/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)