Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm: Kluby za wycofaniem zastrzeżeń do Konwencji o prawach dziecka

0
Podziel się:

Wszystkie kluby sejmowe opowiedziały się w środę za wycofaniem zastrzeżeń
do Konwencji o prawach dziecka. Dotyczą one prawa dzieci adoptowanych do poznania biologicznych
rodziców oraz granicy wieku, od którego możliwe jest powoływanie do służby wojskowej.

Wszystkie kluby sejmowe opowiedziały się w środę za wycofaniem zastrzeżeń do Konwencji o prawach dziecka. Dotyczą one prawa dzieci adoptowanych do poznania biologicznych rodziców oraz granicy wieku, od którego możliwe jest powoływanie do służby wojskowej.

Posłowie poparli dwa projekty ustaw upoważniające prezydenta Bronisława Komorowskiego do wycofania zgłoszonych przez Polskę zastrzeżeń do Konwencji o prawach dziecka.

Jak przypomniał Czesław Gluza (PO), sprawozdawca komisji, które zajmowały się projektami, Polska podpisała Konwencję z dwoma zastrzeżeniami. W odniesieniu do artykułu 7 zastrzegła, że prawo dziecka przysposobionego do poznania rodziców naturalnych będzie podlegało ograniczeniu poprzez obowiązywanie rozwiązań prawnych umożliwiających przysposabiającym zachowanie tajemnicy pochodzenia dziecka.

Zgodnie z drugim zastrzeżeniem - do artykułu 38 - o granicy wieku, od której dopuszczalne jest powoływanie do służby wojskowej oraz uczestnictwo w działaniach zbrojnych, rozstrzyga prawo krajowe.

Gluza podkreślił, że wycofanie zastrzeżeń jest w pełni zgodne z polskim prawem i nie będzie wymagało zmian w przepisach. Zwrócił uwagę, że o wycofanie zastrzeżeń apelował od dawna rzecznik praw dziecka Marek Michalak.

Zdaniem Zofii Czernow (PO) wycofanie się z zastrzeżeń będzie elementem budowania pozytywnego wizerunku naszego kraju na arenie międzynarodowej. Zwróciła uwagę, że obecnie dzieci przysposobione mają możliwość poznania biologicznych rodziców, a do służby wojskowej nie mogą być powoływane osoby poniżej 18. roku życia.

Iwona Arent (PiS) przekonywała, że informacje dotyczące rodziców biologicznych powinny być rejestrowane i przechowywane, by dzieci adoptowane mogły w odpowiednim momencie poznać swoje pochodzenie. "Uważamy, że informacje o adopcji powinny być udzielane jak najwcześniej, ale z wyczuciem, gdyż jest to sprawa bardzo delikatna. Rodzice adopcyjni powinni być w tej kwestii szkoleni" - powiedziała. Przypomniała, że w drugiej kwestii polskie prawo spełnia wymogi Konwencji od 2005 r.

Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska (SLD) zaznaczyła, że jeśli chodzi o angażowanie dzieci w konflikty zbrojne, w Polsce sytuacja jest dobra, a prawo chroni dzieci nawet w wyższym stopniu niż wymaga Konwencja. Zwróciła jednak uwagę, że w innych krajach - głównie w Afryce - dzieci wciąż wcielane są do armii i zmuszane do udziału w walkach, dlatego należy dołożyć wszelkich starań, aby poprawić ich sytuację.

Za wycofaniem zastrzeżeń opowiedzieli się również Piotr Walkowski (PSL) i Andrzej Dera (SP).

Robert Biedroń (RP) także poparł wycofanie zastrzeżeń, jednak zwrócił uwagę, że nie tylko one budzą kontrowersje. Polska zgłosiła także deklaracje, w których stwierdza m.in., że prawo do swobody myśli, sumienia i wyznania oraz wyrażania własnych poglądów przez dziecko i występowania w sprawach dziecka dotyczących, w postępowaniu administracyjnym i sądowym jest obwarowane poszanowaniem władzy rodzicielskiej i musi być zgodne z polskimi zwyczajami i tradycjami dotyczącymi miejsca dziecka w rodzinie i poza rodziną.

W opinii Biedronia deklaracje dotyczą artykułów fundamentalnych dla przestrzegania praw dziecka. "Cieszymy się z wycofania zastrzeżeń, ale czekamy na wycofanie także tych haniebnych deklaracji" - powiedział.

Wiceminister edukacji narodowej Mirosław Sielatycki (w Polsce to MEN odpowiedzialne jest za składanie sprawozdań z realizacji Konwencji o prawach dziecka) poinformował, że rozpoczęły się właśnie prace nad piątym sprawozdaniem z wykonywania konwencji, które będzie składane przed Komitetem Praw Dziecka. Zapowiedział otwarcie konsultacji, w których każdy będzie mógł wyrazić swoją opinię m.in. ws. deklaracji do Konwencji. Jego zdaniem to będzie najlepsza okazja do dyskusji na ten temat.

Sielatycki uznał, że wycofanie zastrzeżeń do Konwencji to symboliczny hołd dla Janusza Korczaka, oddany w roku poświęconym jego pamięci.

Drugi z omawianych projektów upoważnia prezydenta do przedstawienia nowej deklaracji do Protokołu fakultatywnego do Konwencji o prawach dziecka w sprawie angażowania dzieci w konflikty zbrojne, a dotyczącej dolnej granicy wieku wynoszącej 17 lat przy ochotniczym wstępowaniu do polskich sił zbrojnych. Pierwsza deklaracja została złożona w 2005 r., wraz z ratyfikacją przez Polskę tego Protokołu.

Protokół fakultatywny do Konwencji nakłada na państwa-sygnatariuszy obowiązek podniesienia minimalnego wieku zezwalającego na dobrowolne wstępowanie do narodowych sił zbrojnych z 15 do 17 lat.

Polskie przepisy gwarantują obecnie, iż do odbycia obowiązkowej i ochotniczej zasadniczej służby wojskowej mogą zostać powołane wyłącznie osoby, które ukończyły 18 lat.

Konwencja o prawach dziecka, przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1989 r., jest najbardziej rozpowszechnionym dokumentem dotyczącym praw człowieka - podpisały ją wszystkie państwa na świecie, a prawie wszystkie - z wyjątkiem Somalii i USA - ją ratyfikowały. Polska, która była inicjatorem uchwalenia Konwencji i autorem jej pierwotnego projektu, podpisała i ratyfikowała ją w 1991 r. (PAP)

akw/ bno/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)