Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm: Komisja SZ nt. ratyfikacji porozumienia o służbie poszukiwań

0
Podziel się:

Sejmowa Komisja Spraw Zagranicznych przyjęła w środę bez zastrzeżeń
zawiadomienie premiera o zamiarze przedstawienia prezydentowi do ratyfikacji porozumienia o
Międzynarodowej Służbie Poszukiwań.

Sejmowa Komisja Spraw Zagranicznych przyjęła w środę bez zastrzeżeń zawiadomienie premiera o zamiarze przedstawienia prezydentowi do ratyfikacji porozumienia o Międzynarodowej Służbie Poszukiwań.

Porozumienie będzie ratyfikowane w trybie tzw. małej ratyfikacji; nie wymaga ona zgody parlamentu, a szef Rady Ministrów jedynie zawiadamia Sejm o zamiarze przedstawienia głowie państwa dokumentu do ratyfikacji.

Celem porozumienia jest zastąpienie Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża inną instytucją kierującą i zarządzającą Międzynarodową Służbą Poszukiwań oraz ułatwienie naukowcom i badaczom dostępu do archiwów służby w Bad Arolsen (Niemcy).

Międzynarodowa Komisja ds. Międzynarodowej Służby Poszukiwań powstała w 1955 roku. Jej celem było prowadzenie poszukiwań osób zaginionych oraz gromadzenie, porządkowanie i przechowywanie, a także udostępnianie dokumentów dotyczących obywateli różnych państw, którzy byli więzieni w obozach koncentracyjnych lub obozach pracy bądź osób, które były deportowane w wyniku drugiej wojny światowej.

Od chwili powstania służba była zarządzana przez Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża (MKCK), m.in. z tego względu, że pełniła funkcję humanitarną. Obecna zmiana w formule funkcjonowania służby była potrzebna ze względu na to, że obecnie jest ona obiektem zainteresowania głównie historyków, naukowców i badaczy. W tej sytuacji Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża uznał, że jego misja humanitarna w służbie poszukiwań dobiegła końca.

Zgodnie z nowym porozumieniem zadania MKCK w służbie poszukiwań zostaną przekazane z jednej strony Międzynarodowej Komisji, która wyznaczać będzie polityczny kierunek jej działania i powoływać dyrektora, a z drugiej strony partnerowi instytucjonalnemu, którego obowiązkiem będzie bieżące administrowanie archiwum.

Stronami porozumienia są: Belgia, Francja, Niemcy, Grecja, Izrael, Włochy, Luksemburg, Holandia, Polska, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone.

Jak poinformował podczas posiedzenia komisji Andrzej Misztal z Departamentu Prawno-Traktatowego MSZ, zainteresowane przystąpieniem do porozumienia są Czechy i Ukraina.

Misztal zapewnił, że porozumienie utrzymuje międzynarodowy charakter służby poszukiwań. Jak mówił, będzie ona jednak miała osobowość prawną na gruncie prawa niemieckiego, po to, by móc zawierać kontrakty, uczestniczyć w zamówieniach publicznych itp.

Zaznaczył, że kierunek zmian w funkcjonowaniu służby przewidziany w porozumieniu jest zgodny z polskimi interesami. "Postulowaliśmy jako delegacja polska wyeksponowanie roli Międzynarodowej Służby Poszukiwań jako centrum upamiętnienia i dokumentowania losów ofiar systemu nazistowskiego podczas II Wojny Światowej" - powiedział. (PAP)

hgt/ son/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)