Notowania

wiadomości
16.11.2012 16:09

Sejm odrzucił informację Gowina ws. reorganizacji sądów

Sejm odrzucił w piątek informację ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina ws. przygotowanej przez resort reorganizacji 79 sądów rejonowych. Odrzucenie informacji nie rodzi żadnych skutków prawnych.

Podziel się
Dodaj komentarz

Sejm odrzucił w piątek informację ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina ws. przygotowanej przez resort reorganizacji 79 sądów rejonowych. Odrzucenie informacji nie rodzi żadnych skutków prawnych.

Za odrzuceniem informacji głosowało 234 posłów, 197 było przeciw, jeden wstrzymał się od głosu.

Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin przedstawił Sejmowi motywy przygotowanej przez resort reorganizacji w ubiegły czwartek. O informację wnioskował Ruch Palikota. Za odrzuceniem informacji opowiedziało się wówczas pięć klubów sejmowych: PiS, Ruch Palikota, PSL, SLD i Solidarna Polska. Za jej przyjęciem był jedynie klub PO.

Przed głosowaniem Michał Kabaciński (RP) zaapelował, aby - w wypadku odrzucenia informacji - minister sprawiedliwości podał się do dymisji, ponieważ oznacza to, że jego planów nie popiera nawet koalicjant. Po głosowaniu na sali rozległy się okrzyki: "Do dymisji!".

Zgodnie z podpisanym w październiku przez Gowina rozporządzeniem, od 1 stycznia 2013 r. 79 najmniejszych sądów rejonowych o limicie etatów do dziewięciu sędziów zostanie przekształconych w wydziały zamiejscowe sąsiednich większych sądów. Pomysł wywołał sprzeciw samorządowców z miejscowości, w których znajdują się sądy przeznaczone do zniesienia.

W informacji Gowin powtórzył po raz kolejny, że reorganizacja poprawi efektywność oraz strukturę organizacyjną tych sądów - wobec nierównomiernego ich obciążenia w skali kraju.

W końcu maja - w reakcji na zapowiedzi tych zmian - przy wsparciu m.in. PSL przygotowano obywatelski projekt ustawy o okręgach sądowych, który ma zablokować przygotowaną przez Gowina reorganizację. W zeszłym tygodniu Sejm zdecydował o skierowaniu tego projektu do dalszych prac w komisji sprawiedliwości. (PAP)

akw/ itm/ mag/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz