Notowania

wiadomości
15.03.2012 20:05

Sejm: PO: daliśmy impuls do budowy sieci autostrad

To rząd PO-PSL dał impuls do budowy autostrad w Polsce - przekonywał w czwartek w Sejmie poseł PO Stanisław Żmijan. Poseł Zbigniew Rynasiewicz ocenił zaś, że stan polskiej kolei jest wynikiem wieloletnich zaniedbań.

Podziel się
Dodaj komentarz

To rząd PO-PSL dał impuls do budowy autostrad w Polsce - przekonywał w czwartek w Sejmie poseł PO Stanisław Żmijan. Poseł Zbigniew Rynasiewicz ocenił zaś, że stan polskiej kolei jest wynikiem wieloletnich zaniedbań.

Posłowie Żmijan i Rynasiewicz przedstawiali stanowisko klubu Platformy Obywatelskiej odnośnie informacji rządu dotyczącej bezpieczeństwa na polskiej kolei i powodów opóźnień inwestycji drogowych i kolejowych.

Stanisław Żmijan komentował stan realizacji inwestycji drogowych. Przyznał, że część z nich jest opóźniona. "Jesteśmy zniecierpliwieni (...), chcemy mieć te autostrady jak najszybciej" - powiedział. Zgodził się, że w innych krajach europejskich autostrady już są, ale zwrócił uwagę, że tam realizacja programów ich budowy zaczęła się lata wcześniej niż w Polsce. Przypomniał także, że uruchomienie programu budowy autostrad w Polsce było możliwe po zmianach w przepisach dotyczących ochrony środowiska, co zrobił dopiero Sejm poprzedniej kadencji.

Poseł argumentował, że znaczna część opóźnień wynika z przyczyn niezależnych od rządu. Przytaczał dane, że na 85 odcinków budowanych w Polsce autostrad opóźnienia są na 28 odcinkach. "Powodzie z 2010 r. i 2011 r. spowodowały opóźnienia na 22 odcinkach" - mówił. Dodał, że niezależnie od tego, czy autostrady będą oddane kilka miesięcy po terminie, to wielkim sukcesem Polski będzie to, że ta sieć wreszcie powstanie. "Nasze marzenia w tym zakresie wreszcie się spełniają" - zaznaczył.

Zbigniew Rynasiewicz odniósł się w swoim wystąpieniu do stanu polskich kolei. Przytoczył dane zarządzającej torami spółki PKP PLK, że stan infrastruktury kolejowej w 36 proc. jest dobry, w 35 proc. jest dostateczny, w 24 proc. jest niezadowalający, a w 5 proc. - zły. Zdaniem posła, na ten problem trzeba patrzeć szerzej. Zaznaczał, że obecny rząd już zastał polskie tory w takim stanie. "Ten czas naprawy polskich torów zaczął się dopiero za tych rządów" - powiedział. Dodał, że planowane inwestycje w polską kolej to skok cywilizacyjny, który powinni popierać wszyscy posłowie, niezależnie od tego, po której stronie sali sejmowej siedzą.

Poseł zwracał uwagę, że PKP PLK, realizującej kolejowe inwestycje infrastrukturalne i nie należącej bezpośrednio do państwa, ale będącej spółką-córką PKP S.A., jest trudniej przygotować projekty niż choćby drogowcom, stąd słabe wykorzystanie przez kolej środków unijnych. Uważa on, że zadaniem Sejmu jest uchwalenie takiego prawa, by organizacja PKP PLK przypominała organizację Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, co według niego usprawni proces inwestycyjny.

Rynasiewicz oświadczył, że klub PO jest za przyjęciem informacji rządu. (PAP)

her/ mki/ gma/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz