Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm: PO zaproponowała odrzucenie projektu noweli prawa geologicznego

0
Podziel się:

Posłowie zdecydują w piątek, czy odrzucić w pierwszym czytaniu poselski
projekt noweli Prawa geologicznego i górniczego, zakładający utworzenie Polskiej Służby
Geologicznej. Wniosek o odrzucenie projektu złożył w czwartek podczas debaty poseł PO Tadeusz
Arkit.

Posłowie zdecydują w piątek, czy odrzucić w pierwszym czytaniu poselski projekt noweli Prawa geologicznego i górniczego, zakładający utworzenie Polskiej Służby Geologicznej. Wniosek o odrzucenie projektu złożył w czwartek podczas debaty poseł PO Tadeusz Arkit.

Zgodnie z projektem autorstwa posłów Solidarnej Polski, Polska Służba Geologiczna działałaby jako państwowa osoba prawna. Projektodawcy założyli, że wykonanie zadań przewidzianych dla służby geologicznej znalazłoby się dzięki temu w jednej spójnej programowo i strukturalnie jednostce, co zwiększyłoby efektywność realizacji zadań geologicznych państwa.

Arkit wyjaśnił, że w opinii klubu parlamentarnego PO, proponowane w projekcie noweli przepisy odnoszą się do dziedziny, która już została prawnie uregulowana, a zadania służby geologicznej wykonuje Państwowy Instytut Geologiczny. Poseł wskazywał, że utworzenie nowego urzędu na pewno będzie kosztowne dla budżetu państwa.

"Należy na koniec dodać, że w rządzie trwają intensywne prace nad nowym całościowym modelem nadzoru nad działalnością z zakresie poszukiwania, rozpoznawania i wydobywania kopalin. Projektowane rozwiązania są oparte na doświadczeniach tych państw europejskich, które wypracowały już dojrzałe modele regulacji rynku węglowodorów - jak Norwegia, Holandia, Dania" - powiedział poseł PO.

"Tryb przyznawania koncesji (...) jest przedmiotem bardzo głębokiego namysłu ministra środowiska i jesteśmy gotowi do przedstawienia w najbliższym czasie przedłożenia rządowego w tej sprawie, które będzie niesłychanie obszerne" - poinformował posłów wiceminister środowiska i Główny Geolog Kraju Piotr Woźniak.

Woźniak poinformował także posłów, że rząd nie przygotował jeszcze stanowiska w sprawie tego projektu, ale resort środowiska zarekomenduje odrzucenie go, jako niekompletnego i nie odnoszącego się do najważniejszych problemów, jakie stoją przed polską geologią.

Posłowie opozycji - PiS, SLD i SP - wskazywali w swoich wystąpieniach, że taki projekt jest potrzebny, ponieważ państwo nie sprawuje, ich zdaniem, należytego nadzoru nad złożami. Dlatego proponowali, by projekt przekazać do dalszych prac w komisji. "Jeśli państwo będą chcieli powołać inny organ, czy inaczej go nazwać, czy o innych kompetencjach - proszę bardzo. Ale nie możemy dłużej czekać. Niech to będzie zaczyn do dyskusji, popracujmy nad tym projektem ustawy tak, żeby on odpowiadał wszystkim, ale przede wszystkim żeby odpowiadał Polsce, interesom Polski. (...) Niech to będzie pierwszy poważny element reformy gospodarki strukturami geologicznymi w Polsce od 2006 roku" - apelował do posłów poseł wnioskodawca Mariusz Orion Jędrysek (niezrzeszony).

Poseł Ruchu Palikota Jan Cedzyński wskazywał, że powołanie kolejnego urzędu będzie kosztowne i uczyni z przedsiębiorców szukających węglowodorów i eksploatujących złoża petentów urzędników. Poseł Marek Gos (PSL) argumentował z kolei, że zanim Sejm zacznie pracować nad nowymi przepisami dotyczącymi służby geologicznej powinien przeprowadzić dyskusję na temat tego, jak ze swoich zadań wywiązuje się Państwowy Instytut Geologiczny.

Głosowanie, w którym posłowie zdecydują o dalszym losie projektu, zaplanowano na piątek rano. (PAP)

her/ mki/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)