Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm: Podkomisja zajmie się projektem dot. Karty Praw Osób z Autyzmem

0
Podziel się:

Komisja zdrowia powołała w środę podkomisję, która zajmie się projektem
uchwały wprowadzającej Kartę Praw Osób z Autyzmem. Karta zastrzegałaby wyjątkowe prawa osób z
autyzmem, aby przeciwdziałać dyskryminacji i zwrócić uwagę na specyficzne potrzeby tej grupy.

Komisja zdrowia powołała w środę podkomisję, która zajmie się projektem uchwały wprowadzającej Kartę Praw Osób z Autyzmem. Karta zastrzegałaby wyjątkowe prawa osób z autyzmem, aby przeciwdziałać dyskryminacji i zwrócić uwagę na specyficzne potrzeby tej grupy.

Projekt uchwały przygotowała grupa posłów m.in. z parlamentarnej Grupy ds. Autyzmu. Jak czytamy w projekcie, "Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uznaje, że osoby z autyzmem mają prawo do niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia oraz nie mogą podlegać dyskryminacji".

Według projektu oznacza to prawo osób z autyzmem m.in. do łatwo dostępnej, bezpłatnej i adekwatnej edukacji (...), do warunków mieszkaniowych uwzględniających specyficzne potrzeby i ograniczenia (...), możliwie niezależnego i w pełni wartościowego życia, pozwalającego na pełne rozwinięcie własnych możliwości (...), a także do egzystencji w warunkach odpowiednich do ich możliwości i potrzeb, w szczególności do egzystencji pozbawionej lęku i poczucia zagrożenia związanego z nieuzasadnionym umieszczaniem w szpitalu psychiatrycznym albo w innych instytucjach ograniczających swobodę i wolność osobistą.

W myśl proponowanych zapisów, rząd miałby składać corocznie, w terminie do 30 czerwca, informację o podjętych działaniach w celu urzeczywistnienia praw osób z autyzmem.

Jak wyjaśnił podczas posiedzenia komisji przedstawiciel autorów projektu Marek Plura, "ta karta to rodzaj zbiorowego zobowiązania, jednak bez określania sankcji oraz wydatków". Podkreślił, że obecnie w Polsce żyje ok. 30 tys. osób z autyzmem i ta grupa stale rośnie, ponieważ w dużym tempie przybywa zdiagnozowanych dzieci.

Plura zaznaczył, że Kartę taką przyjął w 1996 r. Parlament Europejski, więc warto, aby także Sejm RP przyjął taką uchwałę, aby zwrócić uwagę na specyficzne potrzeby osób z autyzmem.

Wiceminister zdrowia Aleksander Sopliński poinformował, że resort nie widzi przeszkód dla przyjęcia Karty. "Opieka nad osobami z autyzmem musi być kompleksowa, nie tylko medyczna, ale także społeczna, edukacyjna, aby wykorzystać potencjał tych osób" - mówił. Dodał, że celowe byłoby spotkanie w sprawie tego projektu także z przedstawicielami Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Przewodniczący komisji Bolesław Piecha (PiS) zwrócił uwagę, że konieczne jest przygotowanie stanowiska rządu, ponieważ w Karcie znalazłyby się zobowiązania dotyczące ministerstw: zdrowia, pracy i polityki społecznej, sprawiedliwości, edukacji, a także infrastruktury.

Komisja zdecydowała o powołaniu podkomisji, która zajmie się przygotowaniem ostatecznego kształtu projektu uchwały.

ONZ oficjalnie uznała autyzm za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata, obok raka, cukrzycy i AIDS. Dane amerykańskie wskazują na 1 proc. populacji osób z autyzmem. Szacuje się, że w Polsce żyje ok. 30 tys. osób z autyzmem i zespołem Aspergera.

Autyzm jest zaburzeniem, u podstaw którego leży nieprawidłowa praca mózgu. Powoduje trudności w postrzeganiu świata, uczeniu się, porozumiewaniu i kontaktach społecznych. Osoby z autyzmem w odmienny sposób odbierają wrażenia zmysłowe i nie potrafią zapanować nad swymi emocjami. Jednocześnie osoby autystyczne często są bardzo wrażliwe i inteligentne, choć mogą nie umieć tego uzewnętrznić. Zdają sobie także sprawę ze swojej inności.

Według danych Systemu Informacji Oświatowej, w polskich przedszkolach i szkołach uczy się ponad 7,8 tys. dzieci i młodzieży z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera. 88 proc. z nich uczęszcza do szkół ogólnodostępnych, a 12 proc. do specjalnych. (PAP)

bpi/ bno/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)