Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm: posłowie za ratyfikacją konwencji RE o przeciwdziałaniu "praniu pieniędzy"

0
Podziel się:

Posłowie zgodzili się w piątek na
ratyfikację przez prezydenta Konwencji Rady Europy (RE), która
zakłada efektywną walkę z przestępczością polegającą na "praniu
pieniędzy" oraz uniemożliwienie finansowania terroryzmu za pomocą
systemów finansowych państw.

Posłowie zgodzili się w piątek na ratyfikację przez prezydenta Konwencji Rady Europy (RE), która zakłada efektywną walkę z przestępczością polegającą na "praniu pieniędzy" oraz uniemożliwienie finansowania terroryzmu za pomocą systemów finansowych państw.

Za przyjęciem ustawy o ratyfikacji głosowało 403 posłów. Teraz trafi ona do Senatu.

16 maja 2005 r. Konwencja została wyłożona do podpisu na Szczycie Szefów Państw i Rządów w Warszawie i podpisana przez: Austrię, Belgię, Cypr, Islandię, Luksemburg, Maltę, Mołdawię, Polskę, Portugalię, Rumunię, Serbię i Czarnogórę oraz Szwecję.

Konwencja o praniu, ujawnianiu, zajmowaniu i konfiskacie dochodów pochodzących z przestępstwa oraz o finansowaniu terroryzmu ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa obywateli i porządku publicznego państw związanych tym aktem.

"Głównym założeniem Konwencji jest możliwość stosowania tej regulacji zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym bez konieczności stosowania innych instrumentów prawnych" - czytamy w uzasadnieniu.

W kwietniu 2001 r. w Polsce weszła w życie konwencja RE z 8 listopada 1990 r. o praniu, ujawnianiu, zajmowaniu i konfiskacie dochodów pochodzących z przestępstwa.

Jak napisano w uzasadnieniu do przyjętej w piątek ustawy, dotychczasowe doświadczenia oraz akty terrorystyczne, jakie miały miejsce w Nowym Jorku w dniu 11 września 2001 r., spowodowały potrzebę intensyfikacji prac obejmujących zagadnienia przeciwdziałania procederowi "prania pieniędzy" oraz zwalczania zjawiska finansowania terroryzmu. RE opracowała więc nową konwencję.

Konwencja m.in. ujednolica definicje "zamrażania" wartości majątkowych i finansowania terroryzmu. Zawiera także przepisy dotyczące pozbawiania sprawców przestępstw korzyści majątkowych oraz uwzględnianie obcych rozstrzygnięć na potrzeby wymiaru kary w orzeczeniach krajowych.

Podpisanie, jak również późniejsze związanie się przez Polskę Konwencją RE o praniu, ujawnianiu, zajmowaniu i konfiskacie dochodów pochodzących z przestępstwa oraz o finansowaniu terroryzmu, nie będzie wymagało zasadniczych zmian prawa polskiego. (PAP)

bpi/ par/ rod/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)