Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm: projekt ustawy o ochronie nabywców mieszkań do podkomisji

0
Podziel się:

Projekt ustawy chroniącej nabywców nowych mieszkań w sytuacji bankructwa
dewelopera, został po pierwszym czytaniu w sejmowej Komisji Infrastruktury skierowany w czwartek do
prac w podkomisji.

Projekt ustawy chroniącej nabywców nowych mieszkań w sytuacji bankructwa dewelopera, został po pierwszym czytaniu w sejmowej Komisji Infrastruktury skierowany w czwartek do prac w podkomisji.

Poselski projekt o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego przewiduje wprowadzenie nadzoru nad pieniędzmi powierzonymi deweloperom przez klientów oraz proponuje uregulowanie treści umowy obu stron. Chodzi o to, żeby klienci, którzy kupują mieszkanie jeszcze nie wybudowane, nie stracili pieniędzy w przypadku bankructwa dewelopera.

Projekt zakłada m.in. zabezpieczenie zaliczek nabywców poprzez ich ubezpieczenie, gwarancję zwrotu, jeśli nie nastąpi przeniesienie własności lokalu, lub stosowanie rachunku powierniczego. Inne rozwiązanie - to gwarancja wypłaty środków koniecznych do ukończenia inwestycji, w przypadku niewypłacalności dewelopera.

Nawet jeśli deweloper ogłosi upadłość, priorytetem ma być ukończenie inwestycji i oddanie mieszkań nabywcom. Obowiązkiem stanie się zawierania umowy przedwstępnej w formie aktu notarialnego. Po wejściu nowych przepisów w życie, ma też zacząć obowiązywać Arkusz Informacyjny Dewelopera, zapewniający czytelną informację o ryzyku przedsięwzięcia.

Według Aldony Młyńczak (PO), współautorki projektu i szefowej sejmowej podkomisji, która zajmie się projektem, należy uzupełnić polskie prawo o przepisy, które wyeliminują najczęściej spotykane w praktyce nadużycia, wykorzystujące nieświadomość nabywcy. "Mam nadzieję, że proces legislacyjny będzie przebiegał zgodnie z planem. Gdyby zakończył się w sierpniu, nowe przepisy mogłyby zacząć obowiązywać już od lutego przyszłego roku" - powiedziała PAP.

Dodała, że projekt był już konsultowany z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz resortami sprawiedliwości i infrastruktury". (PAP)

ska/ je/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)