Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm przeciw poprawce Senatu ws. finansowania ratownictwa w górskiego

0
Podziel się:

Sejm odrzucił w czwartek wieczorem poprawkę Senatu do ustawy o ratownictwie
górskim, która proponowała finansowanie ratownictwa ze środków pochodzących z opłat za wstęp do
parków narodowych. Teraz, po rozpatrzeniu przez posłów poprawek Senatu, ustawa trafi do podpisu
prezydenta.

Sejm odrzucił w czwartek wieczorem poprawkę Senatu do ustawy o ratownictwie górskim, która proponowała finansowanie ratownictwa ze środków pochodzących z opłat za wstęp do parków narodowych. Teraz, po rozpatrzeniu przez posłów poprawek Senatu, ustawa trafi do podpisu prezydenta.

Większość poprawek Senatu do tej ustawy, zaakceptowanych w czwartkowym głosowaniu przez Sejm, ma charakter doprecyzowujący i porządkujący. Posłowie przychylili się też do propozycji senatorów, by dać dyrektorom parków narodowych wgląd do rejestru działań ratowniczych podejmowanych na ich terenie.

Ustawa o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach oraz na zorganizowanych terenach narciarskich wprowadza m.in. obowiązek jazdy w kasku dla dzieci oraz kary dla narciarzy i snowboardzistów jeżdżących pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Za niedostosowanie się do tych przepisów będzie grozić grzywna. Zarządzający zorganizowanym terenem narciarskim będzie mógł odmówić wstępu albo nakazać opuszczenie takiego terenu osobie, której zachowanie wyraźnie wskazuje, że jest pod wpływem środków odurzających.

Ustawa określa ponadto obowiązki osób przebywających w górach oraz na stokach narciarskich, a także wprowadza ustawową definicję ratownika narciarskiego i ratownika górskiego. Dotychczas nie było jednego aktu prawnego regulującego te kwestie, natomiast wiele przepisów było zawartych np. w rozporządzeniach.

Zarządzający zorganizowanym terenem narciarskim będzie zobowiązany do prowadzenia rejestru wypadków. Ma on zawierać m.in. dane osoby, której udzielono pomocy, rodzaj urazu, imiona i nazwiska ratowników udzielających pomocy. Te dane mają być przechowywane.

W ustawie określa się także zasady finansowania zadań ratownictwa górskiego. Obecnie reguluje to ustawa o finansach publicznych oraz ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Środki na ten cel przekazywane są z budżetu państwa oraz pochodzą ze źródeł własnych organizacji.

Nowe przepisy nie regulują natomiast tzw. prawa śniegu (możliwości wytyczania tras narciarskich przez cudze grunty), o co w niektórych turystycznych miejscowościach toczy się spór między właścicielami wyciągów a mieszkańcami. (PAP)

edom/ ral/ son/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)