Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm: przerwa przed głosowaniem projektu dot. przekształceń szpitali

0
Podziel się:

Na wniosek klubu SLD Sejm ogłosił w piątek przerwę do godz. 10.40 przed
głosowaniem nad rządowym projektem ustawy o działalności leczniczej, który reguluje m.in. kwestię
przekształceń szpitali.

Na wniosek klubu SLD Sejm ogłosił w piątek przerwę do godz. 10.40 przed głosowaniem nad rządowym projektem ustawy o działalności leczniczej, który reguluje m.in. kwestię przekształceń szpitali.

Głosowana ma być m.in. poprawka do projektu, która umożliwia pracę pielęgniarek w szpitalach na podstawie umów cywilno-prawnych, czyli kontraktów. Pielęgniarki zrzeszone w związkach zawodowych protestowały w Sejmie przeciwko takiemu rozwiązaniu. W ramach protestu spędziły w sejmowym gmachu noc z czwartku na piątek. Również w piątek rano na sejmowej galerii przysłuchują się głosowaniom.

Projekt ustawy o działalności leczniczej dotyczy funkcjonowania szpitali, nie zakłada obowiązkowego przekształcania lecznic w spółki. Jednak zgodnie z nowymi przepisami samorządy, które nie przekształcą szpitali, będą musiały pokryć ich ujemny wynik finansowy w ciągu trzech miesięcy od upływu terminu zatwierdzenia sprawozdania finansowego. W przypadku niewywiązania się z tego, w ciągu 12 miesięcy będą zmuszone do zmiany formy organizacyjno-prawnej szpitala (przekształcenie szpitala w spółkę kapitałową lub jednostkę budżetową). Nowe szpitale będą mogły być tworzone tylko jako spółki.

W projekcie zachowano przywileje dotyczące czasu pracy pracowników medycznych. Wyjątkiem jest rezygnacja ze skróconej normy czasu pracy dla pracowników zakładów radiologii, radioterapii, medycyny nuklearnej, fizykoterapii, patomorfologii, histopatologii, cytopatologii, cytodiagnostyki oraz medycyny sądowej lub prosektoriów. Czas pracy m.in. radiologów i fizykoterapeutów zostanie wydłużony dopiero po trzyletnim okresie przejściowym, czyli od 1 maja 2014 r. (PAP)

kno/ par/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)