Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm przyjął informację o udziale Polski w pracach UE w pierwszym półroczu 2009 r.

0
Podziel się:

Sejm przyjął w piątkowym głosowaniu informację rządu o udziale Polski w
pracach UE w pierwszym półroczu 2009 roku, w okresie prezydencji Czech.

Sejm przyjął w piątkowym głosowaniu informację rządu o udziale Polski w pracach UE w pierwszym półroczu 2009 roku, w okresie prezydencji Czech.

Za przyjęciem informacji opowiedziało się 279 posłów, 144 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

W środę w Sejmie podsekretarz stanu w UKiE Maciej Szpunar podkreślił, że czeskie przewodnictwo w UE przypadło w trudnym okresie, naznaczonym światowym kryzysem gospodarczym oraz gazowym.

Polska - podkreślił Szpunar - pozytywnie ocenia czeskie działania związane z przeciwdziałaniem skutkom kryzysu finansowego i energetycznego, w tym szczególnie doprowadzenie do zawarcia porozumienia w ramach tzw. wspólnotowej części europejskiego systemu naprawy gospodarczej.

Jak dodał, czeskie działania wychodzą naprzeciw postulatom polskiego rządu, gdyż wśród inwestycji objętych wsparciem finansowym znajdują się inwestycje na obszarze naszego kraju.

Podsekretarz stanu w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej zaznaczył, że z uwagi na sytuację międzynarodową wiele założonych wcześniej celów prezydencji czeskiej musiało zejść na dalszy plan. "Pomimo trudnych i nieoczekiwanych konfliktów międzynarodowych oraz napiętej sytuacji wewnętrznej (odwołanie rządu Mirka Topolanka w połowie prezydencji), Czechom udało się sprawie zarządzać procesem decyzyjnym w UE" - powiedział Szpunar.

Polska - jak zaznaczył - osiągnęła zamierzone cele zwłaszcza w kontekście powołania Partnerstwa Wschodniego. "Szczególnie postępy prac związane z implementacją Partnerstwa oraz pierwszy szczyt tej inicjatywy w Pradze, w którym wzięli udział przedstawiciele 27 państw członkowskich oraz sześciu państw partnerskich należy uznać bez wątpienia za ogromny sukces" - powiedział podsekretarz stanu w UKiE.

Szpunar przyznając, że Polska pozytywnie ocenia działania podjęte przez prezydencję czeską, podkreślił jednocześnie, że wbrew polskim oczekiwaniom Czechom nie udało się osiągnąć kompromisu w zakresie dyrektywy dotyczącej czasu pracy.(PAP)

ajg/ mok/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)