Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm przyjął jednogłośnie ustawę o funduszu sołeckim

0
Podziel się:

Sejm w piątek jednogłośnie przyjął ustawę o funduszu sołeckim, która m.in.
zwiększa wysokość zwrotu pieniędzy z budżetu państwa na działania lokalne.

Sejm w piątek jednogłośnie przyjął ustawę o funduszu sołeckim, która m.in. zwiększa wysokość zwrotu pieniędzy z budżetu państwa na działania lokalne.

Celem przyjętej przez Sejm ustawy jest m.in. zwiększenie liczby gmin korzystających z funduszu o 15 proc., czyli do 70 proc. ogółu gmin. Aby uzyskać ten wynik, przewidziano zwiększenie o 10 proc., czyli do poziomu 20, 30 i 40 proc., wysokości zwrotu z budżetu państwa wydatków wykonywanych w ramach funduszu sołeckiego (obecnie wydatki wykonane w ramach funduszu podlegają zwrotowi w 10, 20 i 30 proc.).

Za przyjęciem ustawy głosowało 444 posłów; nikt nie był przeciw ani nie wstrzymał się od głosu.

Według ustawy z 2009 r., fundusz sołecki to forma budżetu partycypacyjnego, który jest wykorzystywany głównie na terenach wiejskich. Składają się na niego wyodrębnione w budżecie gminy środki, stanowiące ustandaryzowany system wsparcia inicjatyw lokalnych. Obliczane na podstawie ustawy środki są przekazywane do dyspozycji poszczególnym sołectwom. Wydatki wykonane w ramach funduszu są w części refundowane przez budżet państwa. Decyzja o tym, czy utworzyć fundusz sołecki, pozostaje w gestii rad gmin.

Według samorządowców dotychczasowa praktyka funkcjonowania funduszu pokazała pewne mankamenty, podobnego zdania było Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.

Dlatego w MAC przygotowano projekt ustawę o funduszu sołeckim, który uwzględnił uwagi działaczy samorządowych i doprecyzował niektóre uregulowania tak, by nie stwarzać w samorządach pola do nadużyć.

Natomiast projekt nowelizacji ustawy o funduszu sołeckim złożył PiS. Komisja samorządu terytorialnego pracowała nad obydwiema propozycjami.

Przyjęta w piątek ustawa usuwa też bariery dla rozwoju funduszy sołeckich. Zaproponowano m.in, by uchwała podejmowana przez radę gminy o utworzeniu funduszu sołeckiego miała charakter permanentny, czyli obowiązujący do czasu zmiany decyzji, zamiast dotychczasowej corocznej uchwały władz gminy w tej sprawie. Rozwiązanie to ma zwiększyć trwałość i stabilizację funduszy sołeckich, umożliwiając społecznościom planowanie przedsięwzięć w dłuższym okresie.

Nowe przepisy mają umożliwić realizację wspólnych przedsięwzięć przez sołectwa z terenu danej gminy. Każde z sołectw ma uchwalać oddzielnie wniosek dotyczący wspólnego przedsięwzięcia. Umożliwi to kumulowanie środków funduszu na realizację większych inwestycji.

W ustawie zapisano też możliwość zmian w planowanych przedsięwzięciach oraz jego zakresu w ramach przyznanego limitu środków. Dotychczas zgłoszone w ramach funduszu projekty nie mogły być zmieniane w trakcie roku budżetowego. Zmiana ma dać samorządom elastyczność i pozwolić na wydawanie zaoszczędzonych środków lub reagowanie na nieprzewidziane zdarzenia.

Ustawa trafi teraz do Senatu.(PAP)

agy/ par/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)