Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Sejm przyjął poprawkę Senatu do ustawy dotyczącej opłat komorniczych

0
Podziel się

Możliwość obciążenia wierzyciela opłatami egzekucyjnymi w przypadku
niecelowego wszczęcia postępowania egzekucyjnego przewiduje przyjęta w piątek przez Sejm poprawka
Senatu do ustawy o komornikach sądowych i egzekucji.

bEqHKbnV

Możliwość obciążenia wierzyciela opłatami egzekucyjnymi w przypadku niecelowego wszczęcia postępowania egzekucyjnego przewiduje przyjęta w piątek przez Sejm poprawka Senatu do ustawy o komornikach sądowych i egzekucji.

Poprawkę Senatu poparło 430 posłów, siedmiu chciało jej odrzucenia, a jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Przygotowana w Senacie nowelizacja jest dostosowaniem prawa do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.

bEqHKbnX

Ustawa wprowadza możliwość zwrotu dłużnikowi przez komornika opłaty za egzekucję w przypadku umorzenia postępowania egzekucyjnego na wniosek wierzyciela.

W czerwcu zeszłego roku Trybunał Konstytucyjny orzekł, że pobieranie opłaty od dłużnika w każdym wypadku umorzenia postępowania egzekucyjnego jest niezgodne z konstytucją.

"Pobieranie opłaty egzekucyjnej w wypadku umorzenia postępowania zasadniczo jest sprzeczne z koncepcją ustawy o komornikach, która - co do zasady - wymaga uwzględnienia realnego, a nie czysto formalnie rozumianego nakładu kosztów, czasu i wysiłku komornika jako kryterium przyznania mu wynagrodzenia" - wskazał Trybunał.

W związku z orzeczeniem Trybunału w nowelizacji do jednego z artykułów ustawy dodano zdanie dające możliwość zażądania przez dłużnika zwrotu opłaty uiszczonej komornikowi. (PAP)

bEqHKbod

akw/ abr/ jra/

bEqHKboy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)