Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm rozpoczął drugie posiedzenie

0
Podziel się:

W czwartek około południa Sejm rozpoczął drugie posiedzenie w tej kadencji.
Posłowie zajmą się na nim projektem ustawy okołobudżetowej. Będą też głosować ws. wniosku klubu
Solidarna Polska o odwołanie Wandy Nowickiej (Ruch Palikota) z funkcji wicemarszałka Sejmu.

W czwartek około południa Sejm rozpoczął drugie posiedzenie w tej kadencji. Posłowie zajmą się na nim projektem ustawy okołobudżetowej. Będą też głosować ws. wniosku klubu Solidarna Polska o odwołanie Wandy Nowickiej (Ruch Palikota) z funkcji wicemarszałka Sejmu.

Projekt ustawy okołobudżetowej, przyjęty w ubiegłym tygodniu przez rząd, przewiduje podwyżkę akcyzy na olej napędowy i tytoń, a także likwidację tzw. lokat antybelkowych. Zamrożone mają być też wynagrodzenia w budżetówce, sędziów i prokuratorów.

Według CIR rozwiązania te uzupełniają plan finansowy państwa na 2012 r., którego jednym z najważniejszych celów jest zahamowanie szybkiego wzrostu długu publicznego, aby w 2012 r. nie został przekroczony drugi próg ostrożnościowy (55 proc.).

Rząd zdecydował także o ograniczeniu wysokości dotacji z budżetu państwa dla Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych do 30 proc. wydatków Funduszu, przeznaczonych na dofinansowanie wynagrodzeń osób niepełnosprawnych. Projekt zakłada także, że szkolenia, staże podyplomowe i rezydentury dla lekarzy, lekarzy dentystów, pielęgniarek i położnych będą w 2012 r. finansowane ze środków Funduszu Pracy.

Na posiedzeniu ma być też głosowany wniosek klubu Solidarna Polska o odwołanie Wandy Nowickiej (Ruch Palikota) z funkcji wicemarszałka Sejmu. W uzasadnieniu wniosku klubu SP stwierdzono m.in., że "niedopuszczalne" jest, aby funkcję wicemarszałka pełniła "osoba, której dotychczasowa działalność mogłaby rodzić podejrzenia o lobbing na rzecz podmiotów, od których kierowane przez nią stowarzyszenie otrzymywało pokaźne wsparcie finansowe".

Chodzi o informacje wynikające z treści wyroku w przegranym przez Nowicką procesie, który wytoczyła publicystce Joannie Najfeld. "Gość Niedzielny", który dotarł do utajnionego wyroku, podał, że kierowana przez Nowicką Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny otrzymywała pieniądze od koncernu farmaceutycznego produkującego środki antykoncepcyjne oraz od międzynarodowej organizacji, promującej aborcję i produkującej przyrządy do przerywania ciąży.

W odpowiedzi Nowicka oświadczyła, że nie była i nie jest na liście płac przemysłu aborcyjnego. Jak podkreśliła, sąd uniewinnił Najfeld, bo uznał, że jej wypowiedź miała "charakter publicystyczny". W opinii wicemarszałek nie ma nic nagannego w fakcie, że Federacja "pozyskuje środki na realizację celów statutowych od legalnych instytucji, organizacji, fundacji czy sektora prywatnego". Nowicka złożyła też apelację od wyroku sądu w procesie o pomówienie, który wytoczyła Joannie Najfeld.

Na tym posiedzeniu posłowie będą też zadawać przedstawicielom rządu pytania w sprawach bieżących i wysłuchają informacji bieżącej.

Informacja bieżąca - na wniosek klubu parlamentarnego PiS - ma dotyczyć wykorzystania poufnych informacji o dodatkowym opodatkowaniu miedzi i srebra do transakcji akcjami KGHM i innymi instrumentami finansowymi dotyczącymi miedzi na giełdzie w Warszawie w dniach od 10 października do 18 listopada 2011 r. O podatku od m.in. miedzi i srebra mówił w swoim expose 18 listopada premier Donald Tusk.

Wśród pytań ws. bieżących są m.in.: ws. wystąpienia zjawiska niedożywienia wśród dzieci i młodzieży szkolnej; ws. wprowadzenia ruchu bezwizowego z obwodu kaliningradzkiego; ws. przekształcenia Państwowego Instytutu Wydawniczego; ws. sytuacji polskiego rolnictwa w związku z suszą trwającą od trzech miesięcy; ws. stanowiska rządu dotyczącego kryzysu finansowego w Europie na szczyt UE 9 grudnia 2011 r. kończący polską prezydencję. (PAP)

son/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)