Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm rozpoczął trzydniowe posiedzenie

0
Podziel się:

W środę po godz. 9.00 Sejm rozpoczął trzydniowe posiedzenie. Posłowie zajmą
się m.in. poprawkami Senatu do ustawy medialnej. Jeszcze w środę po południu senackie poprawki
zostaną poddane pod głosowanie.

W środę po godz. 9.00 Sejm rozpoczął trzydniowe posiedzenie. Posłowie zajmą się m.in. poprawkami Senatu do ustawy medialnej. Jeszcze w środę po południu senackie poprawki zostaną poddane pod głosowanie.

Na początku posiedzenia ślubowanie poselskie złożą kolejni posłowie, którzy zastąpili posłów odchodzących do Parlamentu Europejskiego.

Debata na temat poprawek senackich do ustawy medialnej rozpocznie się o godz. 10.30. W ustawie medialnej najwięcej kontrowersji wzbudza poparta przez senatorów PO poprawka, która zakłada, że KRRiT, określając w projekcie budżetu kwotę na media publiczne, nie jest związana żadnym limitem.

W wersji przyjętej przez Sejm KRRiT obowiązywało minimum w wysokości ok. 880 mln złotych, (czyli tyle ile media publiczne uzyskały z abonamentu w 2007 roku). Zgodnie z ustawą medialną (zarówno w wersji uchwalonej przez Sejm, jak i po poprawkach Senatu) ostateczną decyzję w sprawie wysokości funduszy dla mediów publicznych podejmuje Sejm, a rekomendacja KRRiT dotyczy tylko projektu budżetu.

Część mediów i polityków komentujących poprawki Senatu mylnie interpretuje, że to Senat odebrał mediom publicznym gwarancje otrzymywania corocznie określonej kwoty z budżetu państwa. Tymczasem brak takich gwarancji obowiązywał już w tekście uchwalonym przez Sejm.

To Sejm bowiem przyjął rozwiązanie, że kwotę na media określa Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w projekcie ustawy budżetowej. Projekt budżetu podlega zaś ocenie parlamentu, który w żaden sposób nie jest związany wnioskiem KRRiT. Uwagę zwracało na to m.in. Biuro Legislacyjne Senatu i to ono właśnie zaproponowało poprawkę (popieraną następnie przez PiS oraz senacką komisję finansów), by kwotę na media sztywno gwarantował budżet. Senat jednak tej poprawki nie przyjął.

Senacka poprawka w zakresie finansowania znosi natomiast (wpisane przez Sejm) minimum 880 mln zł, o które KRRiT miała wnosić w projekcie budżetu. Senat zniósł ten limit, co oznacza, że KRRiT może wnioskować w projekcie budżetu na media zarówno o mniejsze, jak i większe pieniądze.

Lewicy nie podoba się też zapis o wpisaniu do katalogu zadań mediów publicznych obowiązku wspierania chrześcijańskiego systemu wartości.

We wtorek o ustawie medialnej rozmawiali politycy PO, PSL i Lewicy. Politycy klubu Lewicy Grzegorz Napieralski i Jerzy Szmajdziński ocenili po rozmowie z szefem klubu PO Zbigniewem Chlebowskim, że jest szansa, iż poprawki Senatu do ustawy medialnej zostaną odrzucone w Sejmie. Chlebowski zapewnia, że porozumienie ws. ustawy zawarte z PSL i Lewicą zostanie dotrzymane

W czwartek posłowie będą debatować nad wnioskiem PiS o odwołanie szefa resortu finansów Jacka Rostowskiego. Składając ten wniosek w maju, posłowie PiS argumentowali, że ma on zmusić rząd do działań ws. kryzysu i zwrócić uwagę opinii publicznej na sytuację gospodarczą w Polsce. (PAP)

ajg/ par/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)