Notowania

sejm
30.06.2009 09:12

Sejm rozpoczął trzydniowe posiedzenie

We wtorek po godz. 9.00 Sejm rozpoczął trzydniowe posiedzenie. Posłowie będą kontynuować prace nad przygotowanymi przez rząd projektami ustaw z pakietu antykryzysowego. Rozpatrzą projekt dotyczący programu modernizacji policji, straży granicznej i pożarnej. W środę wysłuchają informacji rządu na temat sytuacji powodziowej.

Podziel się
Dodaj komentarz

We wtorek po godz. 9.00 Sejm rozpoczął trzydniowe posiedzenie. Posłowie będą kontynuować prace nad przygotowanymi przez rząd projektami ustaw z pakietu antykryzysowego. Rozpatrzą projekt dotyczący programu modernizacji policji, straży granicznej i pożarnej. W środę wysłuchają informacji rządu na temat sytuacji powodziowej.

Pakiet antykryzysowy to zmiany przede wszystkim w prawie pracy, które w połowie marca zaproponowali pracodawcy i pracownicy. Zmiany dotyczą m.in. zawierania umów na czas określony, elastycznego czasu pracy, dofinansowania dla firm, które znalazły się w kłopotach finansowych, dopłat do szkoleń pracowników i wypłacanych im stypendiów.

W poniedziałek o pakiecie ponownie rozmawiała Komisja Trójstronna. Związkowcy oczekują, że w trakcie dalszych prac w Sejmie wprowadzone zostaną poprawki, dotyczące m.in. umów na czas określony (by pracodawcy nie mogli przeciągać w nieskończoność zatrudniania na czas określony) i elastycznego czasu pracy. Związkowcy chcą, by z takiej możliwości mogli korzystać tylko ci przedsiębiorcy, których rzeczywiście dotknął kryzys - mówił dziennikarzom w poniedziałek szef OPZZ Jan Guz.

Posłowie zajmą się także projektem nowelizacji "Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Biura Ochrony Rządu w latach 2007-2011". Według projektu, ogólna kwota wydatków na realizację programu wyniesie ponad 6,3 mld złotych, w tym: w 2009 roku - blisko 2 mld złotych, w 2010 roku - blisko 500 mln złotych, a w 2011 roku - ponad sto mln złotych.

We wtorek wieczorem Sejm zajmie się także prezydenckim projektem ustawy o świadczeniach dla osób represjonowanych przez ZSRR. Pieniądze może otrzymać ok. 35 tys. osób. Koszty ustawy są szacowane na 966 mln zł.

Represją w rozumieniu ustawy byłby pobyt w latach 1939-1956 z przyczyn politycznych, religijnych lub narodowościowych w obozach internowanych, w obozach MWD i NKWD, w więzieniach i poprawczych obozach pracy podległych Głównemu Zarządowi Obozów (Gułag) oraz na przymusowym zesłaniu lub deportacji w ZSRR.

Świadczenie ma przysługiwać w kwocie 400 zł za każdy miesiąc trwania represji, łącznie nie więcej jednak niż 30 tys. zł. Mieliby do niego prawo ci, którzy w okresie represji byli obywatelami polskimi i mają obywatelstwo polskie w chwili złożenia wniosku o świadczenie.

W środę posłowie wysłuchają informacji rządu na temat sytuacji powodziowej i usuwania skutków powodzi, która dotknęła przede wszystkim południe Polski. Przed rozpoczęciem posiedzenia Sejmu marszałek Bronisław Komorowski poinformował, że sytuacja powodziowa będzie przedmiotem zarówno informacji bieżącej, jak i pytań posłów w sprawach bieżących.

Sejm zajmie się także propozycją przywrócenia święta Trzech Króli jako dnia wolnego od pracy. Rozpatrywane będą dwa projekty w tej sprawie - obywatelski, wspierany przez prezydenta Łodzi Jerzego Kropiwnickiego oraz autorstwa PiS. Inicjatywa ma szansę powodzenia, jeżeli w Sejmie poprze ją, oprócz PiS i PSL, także PO. Sejm już raz zajmował się tą sprawą, w październiku zeszłego roku projekt dotyczący ustanowienia święta Trzech Króli jako dni wolnego został odrzucony.

Posłowie będą pracować nad przygotowanym przez PiS projektem zmian w konstytucji. Projekt przewiduje ułatwienie dostępu do zawodów prawniczych, możliwość przymusowego leczenia pedofilów, poszerzenie dostępu do akt IPN oraz możliwość odebrania przywilejów emerytalnych funkcjonariuszom aparatu bezpieczeństwa PRL. PAP)

ajg/ ura/ mhr/

Tagi: sejm, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz