Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm rozpoczął trzydniowe posiedzenie

0
Podziel się:

W środę po godz. 9 Sejm rozpoczął trzydniowe posiedzenie. Posłowie
najprawdopodobniej przeprowadzą na nim drugie czytanie rządowych projektów zmian w systemie
emerytalnym i w emeryturach mundurowych.

W środę po godz. 9 Sejm rozpoczął trzydniowe posiedzenie. Posłowie najprawdopodobniej przeprowadzą na nim drugie czytanie rządowych projektów zmian w systemie emerytalnym i w emeryturach mundurowych.

Obrady Sejmu rozpoczęły się od uczczenia minutą ciszy pamięci zmarłego 29 kwietnia marszałka Sejmu I kadencji, prof. Wiesława Chrzanowskiego. Posłowie uczcili także chwilą ciszy ofiary II wojny światowej w związku z 67. rocznicą jej zakończenia.

Na początku posiedzenia posłowie w głosowaniu zdecydują, czy wprowadzić do porządku obrad projekty emerytalne. Jeśli decyzja będzie pozytywna, drugie czytanie projektów zostało zaplanowane dziś po południu.

Projekt zmian w systemie emerytalnym ma wydłużyć i zrównać wiek emerytalny kobiet i mężczyzn do 67 lat. Sejmowa komisja nadzwyczajna ds. zmian w systemie emerytalnym odrzuciła wszystkie poprawki złożone przez posłów opozycji. Przyjęto poprawki o charakterze redakcyjno-legislacyjnym. Jedyna merytoryczna poprawka przyjęta przez komisję została złożona przez posłankę PO Magdalenę Kochan. Dotyczy ona osób, które zrezygnowały z pracy zawodowej na rzecz opieki nad niepełnosprawnymi i niesamodzielnymi członkami rodziny.

Jeśli posłowie wyrażą zgodę dyskutowany będzie także przygotowany przez rząd projekt w sprawie emerytur mundurowych, którym zajmowała się też komisja nadzwyczajna. Do projektu posłowie - głównie PiS i SLD - zgłosili ponad 30 poprawek. Rozszerzają one m.in. katalog osób uprawnionych do emerytur mundurowych o funkcjonariuszy Służby Celnej, Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej, a także Straży Marszałkowskiej. Propozycje te zostały jednak odrzucone w głosowaniu przez większość komisji.

Posłowie będą też głosować na wprowadzeniem do porządku obrad dwóch innych punktów. Pierwszym jest informacja rządu na temat ujawnionych przez prokuratora Naczelnej Prokuratury Wojskowej płk Mikołaja Przybyła, na konferencji prasowej, informacji o nieprawidłowościach w funkcjonowaniu Ministerstwa Obrony Narodowej przy wyposażaniu polskiej armii.

Posłowie będą też dziś decydować, czy wprowadzić do porządku informację rządu na temat działań polskiego rządu dotyczących postępowania wyjaśniającego przyczyny katastrofy pod Smoleńskiem, a szczególnie działań, które należy podjąć wobec przedstawienia przez prokuraturę wojskową opinii biegłych z krakowskiego Instytutu Ekspertyz Sądowych, zawierającej odczyt czarnej skrzynki Tu-154M.

Sejm zajmie się ponadto m.in. projektem zmian w ustawie o samorządzie gminnym. (PAP)

ajg/ eaw/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)