Notowania

wiadomości
11.01.2012 14:11

Sejm rozpoczął trzydniowe posiedzenie

W środę po godz. 14 Sejm rozpoczął trzydniowe posiedzenie. Posłowie zajmą się na nim m.in. projektem zmian w ustawie refundacyjnej i projektem ws. składek na ubezpieczenie zdrowotne rolników.

Podziel się
Dodaj komentarz

W środę po godz. 14 Sejm rozpoczął trzydniowe posiedzenie. Posłowie zajmą się na nim m.in. projektem zmian w ustawie refundacyjnej i projektem ws. składek na ubezpieczenie zdrowotne rolników.

Marszałek Sejmu Ewa Kopacz poinformowała w środę, że posłowie na następnym posiedzeniu zapoznają się z informacją na temat sytuacji w służbie zdrowia związanej z nowymi zasadami refundowania leków. Pierwotnie ten punkt miał być rozpatrywany w piątek. Kopacz zapowiedziała również, że na kolejnym posiedzeniu będzie rozpatrywany wniosek o wotum nieufności dla ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza.

Pierwszego dnia obrad posłowie zajmą się m.in. pilnym rządowym projektem ustawy o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników za 2012 rok. Premier Donald Tusk zapowiadał, że rolnicy, którzy mają gospodarstwa powyżej 6 ha płaciliby na każdego ubezpieczonego członka rodziny po 1 zł za każdy hektar.

Projekt powstał w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, który uznał za niekonstytucyjne zapisy, według których budżet państwa opłaca składki za rolników bez względu na ich dochody. Na zmianę tych przepisów TK dał rządowi 15 miesięcy, czyli do 4 lutego 2012 r. Drugie czytanie projektu przewidziane jest w czwartek po południu.

Tego dnia Sejm ma też powrócić do prac nad obywatelskim projektem ustawy o repatriacji. Posłowie rozpatrywali projekt już w poprzedniej kadencji, ale nie zdążyli go uchwalić. Projekt został przygotowany przez Wspólnotę Polską przy udziale m.in. Związku Repatriantów RP. Pilotował go marszałek Sejmu III kadencji Maciej Płażyński, który zginął w katastrofie smoleńskiej; zbieranie podpisów koordynował potem jego syn - Jakub Płażyński.

Celem projektu jest przyspieszenie repatriacji Polaków ze Wschodu. W bazie danych osób ubiegających się o repatriację RODAK zarejestrowanych jest 2,5 tys. osób, które - mimo obietnicy otrzymania wizy - nie mogą osiedlić się w Polsce, gdyż nie wyznaczono dla nich lokali mieszkalnych.

W czwartek - drugiego dnia posiedzenia - posłowie mają się m.in. zająć przyjętym we wtorek przez rząd projektem nowelizacji ustawy refundacyjnej. Przewiduje on usunięcie przepisów dotyczących karania lekarzy za niewłaściwe wypisywanie recept. Zgodnie z projektem z ustawy refundacyjnej usunięto ustęp 8 art. 48, który przewidywał, że jeśli lekarz błędnie wypisze receptę, będzie zobowiązany do zwrotu kwoty nienależnej refundacji wraz z odsetkami. Chodzi o przypadki wypisania recepty np. nieuzasadnionej względami medycznymi lub niezgodnej z listą leków refundowanych, a także niezgodnie z uprawnieniami. (PAP)

ajg/ tgo/ son/ jbr/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz