Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm: Uchwały o Dniu Przedszkolaka i upamiętnieniu bitwy pod Wiedniem

0
Podziel się:

Podczas piątkowego posiedzenia Sejm przyjął przez aklamację uchwały o
ustanowieniu 20 września Ogólnopolskim Dniem Przedszkolaka oraz upamiętnieniu 330. rocznicy bitwy
pod Wiedniem.

Podczas piątkowego posiedzenia Sejm przyjął przez aklamację uchwały o ustanowieniu 20 września Ogólnopolskim Dniem Przedszkolaka oraz upamiętnieniu 330. rocznicy bitwy pod Wiedniem.

Celem uchwały o Dniu Przedszkolaka jest "docenienie wagi edukacji przedszkolnej w rozwoju i wychowaniu dziecka". "Sejm RP wyraża przekonanie, że ustanowienie Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka przyczyni się do popularyzacji wychowania przedszkolnego i wzrostu jego znaczenia w świadomości społecznej" - czytamy w uchwale.

Idea organizacji Dnia Przedszkolaka narodziła się w środowisku dyrektorów łódzkich przedszkoli. Po raz pierwszy uroczystości z okazji tego dnia odbyły się w 2010 r. Co roku obchodom towarzyszą tam działania o charakterze edukacyjnym i wychowawczym o wspólnym motywie. W tym roku będzie to kształtowanie postaw proekologicznych.

Inicjatywa organizacji Dnia Przedszkolaka znalazła naśladowców również w innych miastach. Termin obchodów święta - 20 września - nie jest przypadkowy. Jak wyjaśnia dyrektorka Przedszkola Miejskiego nr 10 w Łodzi Elżbieta Jaśkiewicz, to czas gdy dzieci mają już za sobą okres adaptacyjny w przedszkolu, wtedy organizowane jest też uroczyste pasowanie na przedszkolaka.

Z inicjatywą ustanowienia Dnia Przedszkolaka wystąpił w czerwcu br. rzecznik praw dziecka Marek Michalak. Ideę poparło Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Po przedstawieniu sprawozdania Komisji Edukacji w tej spawie, głos zabrała poseł Marzena Dorota Wróbel (SP). Zwróciła się do obecnej na posiedzeniu minister edukacji z pytaniem czy MEN zamierza "przeciwdziałać negatywnym skutkom ustawy przedszkolnej". "W wyniku formy prawnej przyjętej przez ministerstwo niemożliwie jest przeprowadzanie zajęć dodatkowych w przedszkolach (...). Jak wyjść z tego impasu, ponieważ rodzice chcą zapewniać dzieciom dodatkowe zajęcia? - indagowała Wróbel.

W odpowiedzi minister podkreśliła, że ustawa ta wspiera edukację przedszkolną. "W tym roku przeznaczyliśmy 504 mln dla gmin m.in. na rozwój przedszkoli i zajęcia dodatkowe. W przyszłym roku to będzie 1,5 mld, docelowo 1,7 mld. Nie ma przeszkód prawnych związanych z organizacją zajęć przedszkolnych, dyrektorzy przedszkoli i samorządy takie zajęcia mogą organizować. Środki finansowe zostają przekazane do samorządów. Przedszkola nie mają też prawa wydawać zakazu organizacji zajęć dodatkowych, ponieważ mają je w statutach przedszkolnych" - wyjaśniła Krystyna Szumilas.

Posłowie przyjęli uchwałę o ustanowieniu Dnia Przedszkolaka przez aklamację.

W takim sam sposób podjęli również uchwałę o upamiętnieniu 330. rocznicy bitwy pod Wiedniem.

"12 września 1683 r. wojska polskie wraz z wojskami sojuszniczych państw chrześcijańskiej Europy stoczyły zwycięski bój pod Wiedniem, powstrzymując napór Imperium Osmańskiego. Król Polski Jan III Sobieski w trosce o losy całej Europy objął dowództwo nad wojskami koalicji idąc z odsieczą oblężonej stolicy Austrii. Stanął na czele armii, której trzon stanowiło polskie rycerstwo i wsławiona w bojach formacja, jaką była husaria - chluba polskiego oręża - która przeważyła szalę zwycięstwa w bitwie" - czytamy w uchwale.

W dokumencie jego autorzy podkreślają potrzebę oddania hołdu polskiemu władcy, "któremu myśl polityczna i dalekosiężna wizja wolnej Europy nakazały stanąć do boju w obronie polskiej i europejskiej tożsamości, wyrosłej na gruncie kultury chrześcijańskiej i cywilizacji łacińskiej. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej czci chwałę oręża polskiego i z wdzięcznością wspomina wszystkich walczących za Ojczyznę na przestrzeni dziejów".

W związku z uchwałą głos zabrał Józef Zych (PSL). "Jest miejsce, w którym co roku czci się rocznicę zwycięstwa pod Wiedniem, to Kahlenberg (wzgórze koło Wiednia, gdzie znajduje się kościół pw. św. Józefa mieszczący izbę upamiętniającą polski udział w wiktorii wiedeńskiej-PAP). Chciałbym przypomnieć, że Sejm na wniosek posłów PSL podjął uchwałę o ustanowieniu fundacji na rzecz Kahlenberga. Celem miała być pomoc temu historycznemu miejscu, gdzie nie są uregulowane sprawy własności. Z ubolewaniem stwierdzam, że ta uchwała nie została zrealizowana. Mam nadzieję, że wreszcie coś się w tej sprawie zmieni" - zaznaczył Zych.

W związku z nieobecnością na posiedzeniu posła-sprawozdawcy Piotra Babinetza (PiS) nie został natomiast rozpatrzony punkt dotyczący sprawozdania komisji o projekcie uchwały w sprawie ustanowienia Dnia Sybiraka. (PAP)

dsr/ akn/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)