Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm uczcił pamięć Stanisława Brzozowskiego

0
Podziel się:

Sejm przyjął w czwartek wieczorem uchwałę, w której uczcił pamięć filozofa,
pisarza i publicysty Stanisława Brzozowskiego w setną rocznicę jego śmierci.

*Sejm przyjął w czwartek wieczorem uchwałę, w której uczcił pamięć filozofa, pisarza i publicysty Stanisława Brzozowskiego w setną rocznicę jego śmierci. *

"Wielki myśliciel, zwolennik filozofii pracy w epoce rozwijającego się kapitalizmu dążył do przemiany tożsamości polskiej i umiejscowienia jej w nowoczesnym europejskim kontekście" - napisano w przyjętej przez aklamację uchwale. Podkreślono w niej, że Brzozowskiemu przysługuje "ważne miejsce w świadomości współczesnych Polaków".

30 kwietnia mija 100. rocznica śmierci Brzozowskiego, myśliciela i pisarza, ostro krytykującego konserwatyzm myślowy i cywilizacyjny polskiej kultury początku XX w.

Brzozowski ps. Adam Czapiel (1878-1911) był również, krytykiem literackim i teatralnym okresu Młodej Polski. W "Legendzie Młodej Polski" - jego najbardziej znanej pozycji - zwalczał estetyzujące i dekadenckie tendencje Młodej Polski; ponadto krytykował tradycje szlacheckie w ideologii i literaturze, prowadził m.in. kampanię przeciwko Henrykowi Sienkiewiczowi. Był także autorem głośnych powieści o problematyce społeczno-moralnej jak "Wiry", "Płomienie", "Sam wśród ludzi".

Był twórcą oryginalnej koncepcji "filozofii czynu", przekształconej pod wpływem marksizmu w "filozofię pracy". "Przyroda (pojmuję ją jako środowisko niezależne od woli człowieka) ignoruje wszelkie jego chęci i ich wzniosłość, szlachetność itd., zna właściwie tylko jedną moc - siłę mięśni bezpośrednią lub też uzbrojoną we wszelkie instrumenty, maszyny, jakie człowiek wytworzyć może. (...) Stąd nieuchronny wniosek - siła fizyczna przeciwstawiona przez ludzkość przyrodzie jest podstawą wszelkich ideałów" - pisał Brzozowski w jednym z listów do Salomei Perlmutter.

W rozmowie z PAP historyk literatury i znawca twórczości Stanisława Brzozowskiego prof. Andrzej Mencwel powiedział, że "Stanisław Brzozowski był wybitnym myślicielem, pisarzem i krytykiem, który wywarł znaczny wpływ na kształt kultury polskiej na początku XX wieku".

"Jego oddziaływanie trwało przez cały wiek dwudziesty. Wywarł ogromny wpływ na bardzo ważne, sztandarowe postaci naszego życia umysłowego i kulturalnego jak np. Marian Zdziechowski, Florian Znaniecki, Karol Irzykowski, Kazimierz Wyka, Jerzy Giedroyc, Czesław Miłosz czy Leszek Kołakowski" - mówił prof. Mencwel, który w resorcie kultury przedstawił inicjatywę uczczenia Brzozowskiego. (PAP)

ajg/ mok/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)