Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm: ustawa o wojewodzie - do podpisu przez prezydenta

0
Podziel się:

Sejm zakończył w piątek prace nad ustawami o
wojewodzie i administracji rządowej w województwie oraz nad
zmianami w niektórych ustawach dotyczących organizacji i podziału
zadań administracji publicznej w województwie.

Sejm zakończył w piątek prace nad ustawami o wojewodzie i administracji rządowej w województwie oraz nad zmianami w niektórych ustawach dotyczących organizacji i podziału zadań administracji publicznej w województwie.

Połowie odrzucili wszystkie poprawki Senatu do pierwszej z ustaw, przyjęto kilka propozycji senatorów do nowelizacji ustaw zmieniających organizację i podział zadań w województwie.

Jedna z przyjętych poprawek przesuwa termin wprowadzenia zmian w ustawie o Państwowej Inspekcji Sanitarnej - która jest jedną z nowelizowanych ustaw - z 1 kwietnia 2009 roku na 1 stycznia 2010 roku.

Zmiany prawne, nad którymi zakończył prace parlament, porządkują podział kompetencji w województwie. Chodzi o ustawę o wojewodzie i administracji rządowej w województwie oraz zmiany w niektórych ustawach dotyczących organizacji i podziału zadań administracji publicznej w województwie.

Pierwsza ustawa przewiduje, że zadania wojewodów zostaną ograniczone do kontroli gospodarowania mieniem publicznym w województwie, sprawowania nadzoru nad samorządem oraz odpowiedzialności za zarządzanie kryzysowe, stan porządku i bezpieczeństwa publicznego, a także reprezentowania rządu w terenie.

Nowe przepisy zawierają też kryteria, jakie będzie musiał spełniać kandydat na wojewodę i wicewojewodę. Osoba taka będzie musiała legitymować się co najmniej tytułem magistra, posiadać obywatelstwo polskie, mieć co najmniej trzyletnie doświadczenie w kierowaniu zespołami ludzkimi oraz cieszyć się nieposzlakowaną opinią. Z pretendowania do tego stanowiska dyskwalifikować będzie skazanie za przestępstwo umyślne.

Z kolei zgodnie z nowelizacjami ustaw dotyczących zmian w organizacji i podziale zadań w województwie, samorząd województwa przejmie część kompetencji i zadań wojewodów.

W kompetencjach samorządu województwa znajdą się m.in. ośrodki doradztwa rolniczego. Również Państwowa Inspekcja Sanitarna ma na poziomie województwa podlegać wojewodzie, a na poziomie powiatu - staroście.

Zgodnie z ustawą wójt, burmistrz lub prezydent miasta będzie musiał się zgodzić na prowadzenie hodowli lub utrzymywanie psów ras uznawanych za agresywne.

Nowe prawo przewiduje, że rada powiatu, po zasięgnięciu opinii wójtów, określi rozkład godzin pracy aptek ogólnodostępnych na danym terenie.

Samorządy przejmą również od wojewodów zadania związane z integracją środowisk kombatanckich.

Na rzecz marszałka województwa przeniesione zostaną dotychczasowe zadania w zakresie udzielania zezwolenia na prowadzenie prywatnej praktyki psychologicznej. Marszałek stanie się podmiotem współpracującym z regionalną radą psychologów.

Wojewoda na rzecz rady gminy straci kompetencje ustanawiania pomnika przyrody. Do samorządu trafią również kompetencje związane z tworzeniem parków krajobrazowych.

Od 1 kwietnia pracownicy urzędów wojewódzkich staną się pracownikami urzędu marszałkowskiego, z wyjątkiem tych, którzy nie wyrazili zgody na zmiany w zakresie ich stosunku pracy.

Z dniem wejścia w życie ustaw mienie Skarbu Państwa, niezbędne do wykonywania zadań, które zostają przekazane z administracji wojewódzkiej do samorządowej, stanie się mieniem właściwego samorządu.

Teraz ustawy, które są kolejnym krokiem w procesie decentralizacji zadań publicznych, trafią do podpisu prezydenta.(PAP)

agy/ par/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)