Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm wróci do prac nad zmianami dotyczącymi Lasów Państwowych

0
Podziel się:

Posłowie wrócą do prac nad rządowym projektem ustawy o finansach
publicznych, który przewiduje m.in. włączenie Lasów Państwowych do sektora finansów publicznych. W
środę Sejm nie zgodził się z wnioskiem komisji finansów publicznych o odrzucenie projektu.

Posłowie wrócą do prac nad rządowym projektem ustawy o finansach publicznych, który przewiduje m.in. włączenie Lasów Państwowych do sektora finansów publicznych. W środę Sejm nie zgodził się z wnioskiem komisji finansów publicznych o odrzucenie projektu.

Za przyjęciem wniosku komisji głosowało 171 posłów, przeciw było 221, a jeden wstrzymał się od głosu. Projekt wróci zatem do dalszych prac w komisji finansów publicznych.

"Żadne rozwiązanie zawarte w tym projekcie nie jest zamachem na niezawisłość i samodzielność finansową i organizacyjną Lasów Państwowych. Rozwiązania dotyczące Lasów stanowią minimalny zakres zmian w tym projekcie" - powiedziała przed głosowaniem w Sejmie wiceminister finansów Hanna Majszczyk. Dodała, że wiele rozwiązań z projektu jest niezbędnych dla zapewnienia właściwego funkcjonowania finansów publicznych.

Zmiany, które chce przeprowadzić rząd w ustawie o finansach publicznych, przewidują m.in. obowiązek przekazywania wolnych środków wybranych jednostek sektora finansów publicznych w depozyt lub zarządzanie ministrowi finansów. Obowiązek ten dotyczyłby także Lasów Państwowych (LP), które miałyby zostać włączone do tego sektora.

Projekt przewiduje ponadto warunkowy wzrost VAT, gdyby relacja długu publicznego do PKB przekroczyła 55 proc. (tzw. drugi próg ostrożnościowy) oraz wprowadzenie reguły wydatkowej, która ograniczałaby wzrost niektórych wydatków publicznych. Według resortu finansów, zmiany mają na celu m.in. poprawę finansów państwa i zabezpieczenie przed przekroczeniem drugiego progu ostrożnościowego.

Opozycji, ale także koalicyjnemu PSL, nie podoba się przede wszystkim pomysł włączenia Lasów Państwowych do sektora finansów publicznych. PiS i SLD sprzeciwiają się też pomysłowi ewentualnej podwyżki VAT. W efekcie nieobecności części posłów PO podczas wtorkowego posiedzenia sejmowa komisja finansów publicznych opowiedziała się za odrzuceniem projektu ustawy.

Podczas środowej debaty w Sejmie nad stanowiskiem komisji finansów Jan Kulas (PO) podkreślił, że jego klub opowiada się za powrotem do prac nad projektem. Zwrócił uwagę, że dobre dane o wzroście gospodarczym (PKB w III kw. br. wzrósł o 4,2 proc.) nie zwalniają Sejmu z odpowiedzialności za stabilizację finansów publicznych i ograniczenie długu publicznego. "Proponowane działania w krótkim czasie umożliwią zagospodarowanie kwoty ok. 20 mld zł. (...) Ustawa w żaden sposób nie narusza ustawy o Lasach Państwowych" - zapewnił.

Henryk Kowalczyk (PiS) ocenił z kolei, że sytuacja finansowa państwa pogorszyła się za rządów PO i PSL. Podkreślał, że ewentualna podwyżka VAT uderzy w osoby najuboższe. Według niego zmiany dotyczące Lasów Państwowych mogą być pierwszym krokiem do ich prywatyzacji w celu ratowania budżetu państwa. "To jest logiczne rozumowanie i logiczne wnioski z dotychczasowych zapewnień" - argumentował.

Stanisław Stec (SLD) mówił podczas debaty, że podwyżka VAT byłaby przerzucaniem odpowiedzialności za wysoki dług publiczny na konsumentów. Podkreślił, że to nie konsumenci, ale rządzący decydują o poziomie długu. Wskazał, że w latach 2006-2007 Sejm obniżył wpływy ze składki rentowej i z podatków o 40 mld zł, ale nie wskazał ograniczenia wydatków. "Obniżka składki rentowej była decyzją nieprzemyślaną, nie przeanalizowaną" - powiedział. Zarzucił obecnej ekipie, że zamiast skorygować błędy poprzedników, przerzuca obciążenie na tych, którzy całą pensję przeznaczają na zakupy.

Jan Łopata (PSL), choć poparł projekt, zaznaczył, że kwestia Lasów Państwowych jest "drażliwa". Przekonywał, że powinny one pozostać poza sektorem finansów publicznych. Mówił, że jego klub opowiada się natomiast za ewentualną podwyżką VAT, gdyż jest ona zabezpieczeniem na przyszłość.

W ubiegłym tygodniu leśnicy z całej Polski protestowali przed Sejmem, sprzeciwiając się rządowym planom włączenia Lasów Państwowych do sektora finansów publicznych. (PAP)

mmu/ pad/ ura/

praca
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)