Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm wznowił obrady

0
Podziel się:

Sejm, który w czwartek o godz. 9 wznowił obrady, zajmie się m.in. rządowymi
projektami w sprawie: karania unijnych piratów drogowych, służby w Narodowych Siłach Rezerwowych
oraz europejskiej inicjatywy obywatelskiej.

Sejm, który w czwartek o godz. 9 wznowił obrady, zajmie się m.in. rządowymi projektami w sprawie: karania unijnych piratów drogowych, służby w Narodowych Siłach Rezerwowych oraz europejskiej inicjatywy obywatelskiej.

Sejm wysłucha ponadto - na wniosek Solidarnej Polski - informacji rządu ws. nieprawidłowości przy zamówieniach publicznych na obsługę prezydencji polskiej w UE oraz zakup sprzętu i usług teleinformatycznych realizowanych przez CAM Media SA.

CBA zatrzymało w połowie listopada 18 osób podejrzewanych o korupcję. Ma to związek z prowadzonym przez stołeczną prokuraturę apelacyjną śledztwem dot. zamówień na zakup sprzętu i usług teleinformatycznych przez Centrum Projektów Informatycznych b. MSWiA oraz KGP. Funkcjonariusze CBA przeszukali ponadto 48 różnych firm i mieszkań. Według doniesień mediów wkroczyli oni m.in. do siedziby spółki CAM Media, która organizowała konferencje związane z polską prezydencją w Unii Europejskiej.

Tygodnik "Wprost" kilka miesięcy temu ujawnił, że zdymisjonowany minister transportu Sławomir Nowak utrzymuje bliskie stosunki z właścicielem firmy CAM Media, a firma realizowała wiele zleceń na rzecz administracji rządowej.

W porządku obrad jest ponadto rządowy projekt zmian w ustawach o powszechnym obowiązku obrony i o uposażeniu żołnierzy niezawodowych. Zmienia on zasady naboru do Narodowych Sił Rezerwowych i służby w nich. Mają one zwiększyć atrakcyjność służby i ściślej powiązać ją z działalnością jednostek wojskowych.

Posłowie zajmą się też dwoma rządowymi projektami ustaw dostosowujących polskie prawo do przepisów UE: nowelizacją prawa o ruchu drogowym oraz zmianami w ustawie o wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli.

W pierwszym z projektów chodzi o ułatwienia w karaniu piratów drogowych. Przepisy dotyczą polskich kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego w krajach Unii i kierowców z państw członkowskich UE łamiących przepisy w Polsce. Zgodnie z projektem w Polsce ma zostać utworzony Krajowy Punkt Kontaktowy, którego zadaniem będzie wymiana informacji z innymi państwami UE oraz przekazywanie ich służbom zajmującym się ściganiem sprawców przewinień drogowych. Wymiana informacji będzie dotyczyć danych rejestracyjnych pojazdów oraz ich właścicieli.

Drugi z projektów dotyczy Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej, która umożliwia mieszkańcom Wspólnoty zgłaszanie propozycji legislacyjnych. Jeśli w ciągu roku zyskają one poparcie co najmniej miliona osób z siedmiu krajów UE, mogą zaowocować nowymi unijnymi decyzjami, strategiami lub przepisami. Obywatele Unii mogą zgłaszać swoje inicjatywy obywatelskie Komisji Europejskiej od 1 kwietnia 2012 roku. Inicjatywa obywatelska ma zbliżyć obywateli do UE, dając im bezpośredni wpływ na europejskie prawo.

Rozpatrzony zostanie ponadto projekt PiS zmian w ustawie o IPN i w Kodeksie karnym, który zakłada m.in. wprowadzenie sankcji za używanie przymiotnika "polskie" w stosunku do nazistowskich obozów koncentracyjnych.

Posłowie zajmą się też kwestią uchylenia immunitetu posłowi PiS Zbigniewowi Dolacie, czego domaga się Wojciech Krawczyk, pełnomocnik Solidarnej Polski w powiecie gnieźnieńskim. Chodzi o wypowiedzi Dolaty z 2011 r., w których sugerował on, że Krawczyk był tajnym współpracownikiem organów bezpieki PRL i osobą uwikłaną we wspieranie reżimu komunistycznego. We wrześniu Krawczyk wygrał z Dolatą proces cywilny o naruszenie dóbr osobistych, później jednak postanowił wytoczyć mu proces w trybie karnym, do czego niezbędne jest uchylenie immunitetu.

Dolata zapewniał na posiedzeniu komisji regulaminowej i spraw poselskich na początku grudnia, że mówił prawdę w kwestii przeszłości obecnego polityka SP; komisja opowiedziała się przeciwko uchyleniu mu immunitetu. (PAP)

mkr/ son/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)