Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm wznowił obrady

0
Podziel się:

W piątek po godz. 9 Sejm wznowił obrady. Posłowie będą głosować m.in. nad
rządowym projektem zmian w systemie emerytalnym. Sejm minutą ciszy uczcił zmarłego w czwartek w
wieku 95 lat Nelsona Mandeli, bohatera walki z apartheidem i pierwszego czarnoskórego prezydenta
RPA.

W piątek po godz. 9 Sejm wznowił obrady. Posłowie będą głosować m.in. nad rządowym projektem zmian w systemie emerytalnym. Sejm minutą ciszy uczcił zmarłego w czwartek w wieku 95 lat Nelsona Mandeli, bohatera walki z apartheidem i pierwszego czarnoskórego prezydenta RPA.

Podczas czwartkowego, drugiego czytania posłowie koalicji i opozycji złożyli do projektu zmian w OFE 1021 poprawek. Rekordzistą okazał się klub Solidarna Polska, który wniósł aż 999 propozycji zmian w projekcie.

Rządowy projekt zmian w systemie emerytalnym przewiduje m.in., że przyszli emeryci będą mogli decydować, czy nadal chcą przekazywać część składki do OFE, czy też całość do ZUS. Z OFE do ZUS mają zostać przeniesione obligacje Skarbu Państwa. W te papiery, jak i w inne instrumenty dłużne gwarantowane przez Skarb Państwa, OFE nie będą mogły już inwestować.

Poprawki SP dotyczą m.in. wprowadzenia pełnej dobrowolności, kiedy oszczędności mają być przetransferowane z OFE do ZUS, czy likwidację zapisu o konieczności przeniesienia 51,5 proc. aktywów z OFE do ZUS. Z kolei PiS zaproponował m.in. obniżenie progów ostrożnościowych z ustawy o finansach publicznych o 7 pkt proc. tak, by wynosiły one 43 i 48 proc. (określają relację długu do PKB), a także, by decyzje, co do wyboru między ZUS czy OFE można było zmieniać co dwa lata, a nie co cztery - jak zakłada rządowy projekt.

Posłowie mają także głosować nad wnioskiem o odrzucenie przedstawionej na poprzednim posiedzeniu Sejmu informacji minister edukacji narodowej na temat zajęć dodatkowych w przedszkolach.

Poza tym posłowie rozpatrzą komisyjny projekt zmian w Kodeksie wyborczym. Chodzi o wyeliminowanie błędu w przepisie zawierającym wzór określania limitu wydatków ponoszonych na agitację wyborczą przez komitety wyborcze w wyborach do Parlamentu Europejskiego. (PAP)

ajg/ par/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)