Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm wznowił posiedzenie

0
Podziel się:

W piątek po godz. 9.00 Sejm wznowił posiedzenie. Posłowie będą m.in.
głosować nad powołaniem 3 z 9 członków Rady Polityki Pieniężnej. Zgłoszono 4 kandydatury.

W piątek po godz. 9.00 Sejm wznowił posiedzenie. Posłowie będą m.in. głosować nad powołaniem 3 z 9 członków Rady Polityki Pieniężnej. Zgłoszono 4 kandydatury.

PO i PSL proponują wiceminister finansów Elżbietę Chojnę-Duch i byłego wiceprezesa NBP Andrzeja Bratkowskiego. Klub PiS zgłosił ekonomistę Andrzeja Kazimierczaka - w latach 1999-2005 eksperta NIK ds. polityki pieniężnej, a obecnie eksperta w Kancelarii Prezydenta. Klub Lewicy zaproponował z kolei prof. Krzysztofa Jajugę z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

Rada Polityki Pieniężnej jest organem NBP, a jej zadaniem jest ustalanie i realizacja polityki pieniężnej państwa.

Posłowie będą również głosować nad kandydatami klubu PiS do hazardowej komisji śledczej. Na porannym posiedzeniu Prezydium Sejmu odrzuciło zastrzeżenia zgłoszone przez klub PO do kandydatur Zbigniewa Wassermanna i Beaty Kempy.

Według posłów PO, Kempa i Wassermann, zgłaszając w 2007 r. jako przedstawiciele ówczesnego rządu uwagi do projektu zmian w tzw. ustawie hazardowej, brali czynny udział w procesie legislacyjnym, nie są w związku z tym bezstronni w sprawie, którą bada komisja i nie powinni zasiadać w niej. W ocenie PO, zarówno Kempa, jak i Wassermann proponowali zmiany merytoryczne w ustawie hazardowej. Platforma uważa, że nie ustały przesłanki, które legły u podstaw wykluczenia Kempy i Wassermanna z komisji śledczej.

Natomiast przedstawiciele PiS uważają, że nie ma żadnych podstaw do tego, by ta dwójka posłów nie zasiadała w hazardowej komisji śledczej, ponieważ zgłaszając uwagi do projektu nowelizacji ustawy hazardowej wykonywali wyłącznie obowiązki wypływające z funkcji jakie wtedy pełnili.

Sejm rozpatrzy także poselską i komisyjną propozycję zmian w kodeksie postępowania cywilnego.(PAP)

ajg/ la/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)