Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm za możliwością tworzenia rad seniorów

0
Podziel się:

Sejm przyjął w piątkowym głosowaniu zmiany w ustawie o samorządzie gminnym,
które tworzą podstawy prawne dla funkcjonowania rad seniorów. Za zmianami zagłosowało 307 posłów,
dwóch było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Sejm przyjął w piątkowym głosowaniu zmiany w ustawie o samorządzie gminnym, które tworzą podstawy prawne dla funkcjonowania rad seniorów. Za zmianami zagłosowało 307 posłów, dwóch było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Nowelizacja zakłada, że gmina "sprzyja solidarności międzypokoleniowej oraz tworzy warunki do pobudzania aktywności obywatelskiej osób starszych w społeczności lokalnej".

Zgodnie z nowelą, rada gminy "z własnej inicjatywy lub na wniosek zainteresowanych środowisk, może utworzyć gminną radę seniorów", która ma "charakter konsultacyjny, doradczy i inicjatywny". W skład gminnej rady seniorów mogą wchodzić przedstawiciele osób starszych, organizacji pozarządowych oraz podmiotów prowadzących uniwersytety trzeciego wieku.

W specjalnej uchwale rada gminy określa tryb wyboru składu rady seniorów oraz statut określający zasady jej działania, "dążąc do wykorzystania potencjału działających organizacji osób starszych oraz organizacji pozarządowych i podmiotów działających na rzecz osób starszych, a także zapewnienia sprawnego sposobu wyłaniania członków gminnej rady seniorów".

Podczas środowej debaty nad nowelizacją zwracano uwagę, że "do tej pory ustawa o samorządzie gminnym dopuszczała powoływanie przez rady gminy młodzieżowej rady miasta w celu konsultowania i doradzania przez młode organizacje, młodych ludzi i wsłuchiwania się w ich propozycje", a obecna zmiana ma "sprzyjać solidarności międzypokoleniowej". "Chodzi o połączenia konsultacyjne między młodym a starszym pokoleniem" - zaznaczono.(PAP)

ajg/ mok/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)