Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm za ratyfikacją protokołu do konwencji o korupcji

0
Podziel się:

Sejm przyjął w środę ustawę ws. ratyfikacji protokołu dodatkowego do
prawnokarnej konwencji o korupcji, dotyczącego karalności tego typu przestępstw w przypadku ich
popełnienia przez "krajowych i zagranicznych arbitrów oraz ławników".

Sejm przyjął w środę ustawę ws. ratyfikacji protokołu dodatkowego do prawnokarnej konwencji o korupcji, dotyczącego karalności tego typu przestępstw w przypadku ich popełnienia przez "krajowych i zagranicznych arbitrów oraz ławników".

Za ustawą wyrażającą zgodę na ratyfikację przez prezydenta protokołu zagłosowało 436 posłów; dwóch było przeciwnych; nikt nie wstrzymał się od głosu.

Protokół dodatkowy sporządzony w Strasburgu w 2003 r. uzupełnia regulacje Prawnokarnej konwencji o korupcji Rady Europy z 1999 r. o kwestie ścigania przestępstw czynnej i biernej korupcji popełnionych przez krajowych i zagranicznych arbitrów oraz ławników. Zawiera m.in. definicje arbitra, umowy arbitrażowej i ławnika oraz korupcji czynnej i biernej w przypadku takich osób.

"W związku z tym, iż prawo polskie jest w pełni zgodne z wymogami protokołu, nie zachodzi potrzeba podejmowania jakichkolwiek środków w celu wykonania jego postanowień" - zaznaczono w uzasadnieniu ustawy wyrażającej zgodę na ratyfikację.

Jak dodano, "w zakresie skutków politycznych przystąpienie do protokołu przyczyni się do wzmocnienia wizerunku Polski na arenie międzynarodowej jako państwa zaangażowanego w zwalczanie korupcji".

W związku z przystąpieniem do Prawnokarnej konwencji o korupcji Polska należy do Grupy Państw przeciwko Korupcji (GRECO) Rady Europy. W ramach tego komitetu Polska jest oceniana pod kątem stopnia wdrożenia przepisów konwencji oraz protokołu do prawa krajowego. (PAP)

kno/ mja/ bno/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)