Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm za ratyfikacją zmian w konwencji podatkowej z Koreą Południową

0
Podziel się:

Sejm opowiedział się w piątek w głosowaniu za zmianą polsko-koreańskiej
konwencji o unikaniu podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania.
Protokół wprowadzający zmiany przewiduje m.in. szerszą współpracę organów fiskusa obu państw.

Sejm opowiedział się w piątek w głosowaniu za zmianą polsko-koreańskiej konwencji o unikaniu podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania. Protokół wprowadzający zmiany przewiduje m.in. szerszą współpracę organów fiskusa obu państw.

Konwencję podpisano w Seulu w 1991 r., a protokół zmieniający ją w stolicy Korei 22 października 2013 r.

W uzasadnieniu do ustawy o ratyfikacji protokołu napisano, że w związku ze zmianą sytuacji gospodarczej oraz polityki podatkowej w Polsce i Korei Konwencja nie odpowiada w pełni współczesnym standardom. Odnosi się ona np. do podatków, które już nie funkcjonują w polskim systemie prawnym.

"Protokół ma na celu aktualizację Konwencji, przede wszystkim w zakresie postanowień dotyczących wymiany informacji podatkowych. Ponadto przewidziano szereg technicznych zmian dostosowujących Konwencję do aktualnej wersji Modelowej Konwencji OECD" - napisano w uzasadnieniu.

Protokół przewiduje zmiany w opodatkowaniu należności licencyjnych. Wprowadza stawkę 5-proc. podatku pobieranego u źródła (czyli podatnikiem jest podmiot, który otrzymuje wynagrodzenie - PAP), podczas gdy dotychczasowa Konwencja przewiduje stawkę 10 proc. "Zmiana zgodna jest z aktualną polską polityką w zakresie podatków pobieranych u źródła, analogiczne stawki zamieszczono również w szeregu innych umów podatkowych renegocjowanych w okresie ostatnich kilku lat" - wyjaśniono w uzasadnieniu. Zaznaczono, że należności licencyjne obejmą licencje do programów komputerowych.

Zmiany zakładają m.in. rozszerzenie klauzuli wymiany informacji podatkowej. Zgodnie z uzasadnieniem do ustawy będzie to "ważne narzędzie dla organów podatkowych w zakresie uzyskiwania informacji niezbędnych do prawidłowego określania podstawy opodatkowania, co będzie miało pozytywny wpływ na skuteczność weryfikacji deklarowanych podatków". (PAP)

mmu/ pad/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)